Student Agency

PRAHA, BRNO, KARLOVY VARY: Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny

23. ledna 2008 v 10:28
Na bezdrátový internet už nenarazíte pouze v kavárnách a obchodních centrech. Surfovat můžete i za jízdy v autobusu.
Máte-li mobilní telefon s podporou bezdrátových sítí nebo notebook, a k cestám po republice často používáte dálkové autobusové spoje, určitě vás už napadlo strávit čas na palubě užitečněji než koukáním na stokrát opakované filmy, hraním her nebo posloucháním hudby. Ačkoliv stav českých dálnic a rychlostních komunikací příliš nepřeje nějaké preciznější práci s myší, surfovat po internetu nebo napsat pár e-mailů určitě lze zvládnout i za jízdy. Majitelé CDMA modemů a příslušného datového tarifu od O2 si asi hlavu nelámou a surfují slušnou rychlostí téměř kdekoliv, za data si ale zaplatí. Ostatní si v odlehlých oblastech českých dálnic musí vystačit s výrazně pomalejším GPRS nebo EDGE.
Mnohem pohodlnější službou je Wi-Fi zdarma, kterou jako první na českém trhu autobusových dopravců zavedl Megabus.cz provozovaný společností Asiana. Ještě před časem svými zlatými autobusy obsluhoval pouze dálkovou linku Praha - Karlovy Vary. Od 1. října 2007 se ale podílí také na obsluze linky Praha - Brno společně s dopravcem Eurolines (provozovatel Touring Bohemia). Surfování zdarma si tak mohou užít i cestující po D1. Internet za jízdy až 600 kb/s
Na Wi-Fi v autobusech Megabus jsme se zeptali projektového manažera společnosti Asiana Fredyho Stengla. Jelikož se evidentně jedná o mobilní datovou službu, zajímalo nás hlavně technologické řešení a garantovaná kvalita připojení.
1. O jakou se jedná technologii, kdo je poskytovatelem služby?
Pro připojení k internetu v autobusech Megabus je použita technologie CDMA poskytovaná společností O2.
2. Jakou maximální rychlostí se může uživatel v autobusu připojit? Jaké je pokrytí signálem?
Rychlost připojení se rovnoměrně rozděluje mezi připojené klienty. O rovnoměrné připojení se stará router. Rychlost je závislá na síle signálu CDMA. Pokrytí signálem na lince Praha - Brno je téměř stoprocentní. Na trase Karlovy Vary - Praha je prozatím nedostatečné pokrytí signálem v úseku trasy mezi obcemi Bochov a Řevničov. O zlepšení signálu na místech s nedostatečným pokrytím jednáme s operátorem.
3. Na kolika procentech spojů je Wi-Fi garantovaná? O jaké linky se jedná?
Wi-Fi připojení je garantované ve všech autobusech Megabus provozovaných společností Asiana spol. s r. o. Jedná se o linku Karlovy Vary - Praha - Brno a zpět.
4. Jak finančně náročné je zajistit službu pro uvedený počet autobusů?
Nejedná se zrovna o levnou záležitost vybavit každý autobus touto technologií. Nicméně se investice do této technologie vyplatila a vrací se nám v podobě spokojenosti cestujících, kteří v autobusech Megabus tuto službu využívají.
Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny
Protože s redakcí často cestujeme mezi Brnem a Prahou, připojení jsme otestovali. Signál byl kvalitní po celou dobu při průměrné cestovní rychlosti autobusu 100 km/h. Kolísání nebylo při běžném surfování znatelné, k závažnějšímu výpadku došlo pouze na zhruba tříkilometrovém úseku kolem 38. km D1, což odpovídá mapě pokrytí signálem CDMA v síti O2. Megabus na svých stránkách uvádí průměrnou rychlost připojení 600 kb/s. Této rychlosti se podařilo pohodlně dosáhnout zčásti i díky poloprázdnému spoji, ve kterém jsem si nevšiml žádného dalšího cestujícího pracovat s notebookem.
Do konce února další linky
Podle údajů na webu poskytuje Wi-Fi zdarma ve svých autobusech také společnost Student Agency. Testovací provoz proběhl už na podzim loňského roku a v současné době by měla být potřebnou technologií vybavena většina žlutých autobusů na trase Praha - Brno. Nám se ale při cestě s touto společností připojit nepodařilo. Buďto nebyl detekován Wi-Fi signál vůbec, nebo po jeho nalezení nebylo možné získat IP adresu. Podle ředitele Student Agency Radima Jančury by mělo být do konce února letošního roku vybaveno službou Wi-Fi všech cca 90 žlutých autobusů, které společnost provozuje.
Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny
I Student Agency chce využívat k poskytování bezdrátového přístupu k internetu zejména síť CDMA, která dosahuje při dostatečném plošném pokrytí zároveň vysokých rychlostí. Protože společnost ale provozuje větší počet linek i v místech se slabším signálem CDMA, hodlá do autobusů navíc instalovat počítač, jenž umožní kombinovat datové sítě různých operátorů vždy podle toho, která v daném místě trasy bude poskytovat nejlepší konektivitu.

Student Agency chce od ledna zvýšit jízdné o deset procent

13. prosince 2007 v 8:24
Jeden z největších tuzemských autobusových dopravců Student Agency předpokládá, že od ledna plošně zvýší jízdné o deset procent. Důvodem je růst snížené sazby DPH na devět procent a také stoupající ceny motorové nafty. Řekl to ředitel a majitel firmy Radim Jančura. "Nebudeme zvyšovat ceny tam, kde k tomu nepřistoupí naše konkurence," doplnil. Žluté autobusy Student Agency jezdí například na linkách mezi Prahou a Brnem, Ostravou, Libercem, Plzní nebo Karlovými Vary a na mezinárodních linkách po Evropě. Zvýšit ceny se chystá i konkurence. "Rostoucí ceny vstupů musíme samozřejmě zakalkulovat do cen autobusových jízdenek a počítáme s tím," prohlásil generální ředitel společnosti Asiana Alexej Litvin. Zvýšení cen se podle něj bude týkat i základního jízdného na linkách Praha-Karlovy Vary a Praha-Brno, kde si firma konkuruje se Student Agency. Cena motorové nafty se v posledních dnech přiblížila 32 korunám za litr, což je o pět korun více než na začátku roku. Podle Jančury cena rostla kvůli zvýšené poptávce a zároveň výpadku tuzemských rafinérií. "Jakmile se cena stabilizuje, zohledníme ji v cenách k 1. lednu," uvedl. Zvýšení cen až o deset procent předpokládají kvůli drahé naftě i silniční nákladní dopravci. "Dramatický nárůst cen pohonných hmot, který se již nepohybuje v řádu desetihaléřů, ale v řádu korun, se bezpochyby odrazí v cenách dopravních služeb pro příští rok. Zahájili jsme proto jednání s našimi zákazníky o cenových podmínkách v roce 2008," uvedl výkonný ředitel největší tuzemské dopravní firmy C.S Cargo Tomáš Faller.

!!! Student Agency začala jezdit do Varů !!!

12. února 2007 v 18:21
Dnešní den zahajila společnost Student Agency provozovat svoji pravidelnou linku Karlovy Vary - Praha. Redakce pro vás připravuje fotogalerii a další informace ohledně této linky Student Agency. Linka je konkurence pro společnost Letuška která vypravuje spoje do Prahy každých 60 minut.

Žluté autobusy vyjedou později

4. února 2007 v 15:04
Karlovy Vary /Praha ľ Žluté autobusy společnosti Student Agency vyjedou na trasu Karlovy Vary ľ Praha až 12. února. Důvod, proč dopravce nedodržel původně avizovaný termín 1. února, je podle Radima Jančury, majitele firmy, prostý. äZařizujeme svou pobočku v Karlových Varech, a dříve to prostě nestihneme.ô
Podle jeho slov však stále platí původní slib, že žluté autobusy budou z Karlových Varů do Prahy odjíždět každou hodinu. Radim Vančura připravuje cestujícím i jedno zásadní překvapení ľ zaváděcí ceny jízdného.
äCenu jízdenky zatím neprozradím, veřejnost se ji dozví v okamžiku, kdy naše autobusy vyjedou. Mohu ale nastínit jedno: bude velice zajímavá,ô slíbil Jančura.
Zaváděcí cena bude podle jeho slov platit minimálně tři měsíce. Reálná hodnota jedné jízdenky z Karlových Varů do Prahy se podle Jančurových odhadů pohybuje kolem 120 korun.
Za obdobnou cenu už dnes někteří dopravci jezdí. Největší konkurenci bude mít ovšem Student Agency ve společnosti Asiana. Ta podle slov majitele Alexeje Litvina připravuje kroky, které by měly stálé zákazníky motivovat k tomu, aby její služby využívali i nadále.
Krajský úřad Karlovarského kraje zatím vydal licence na tuto linku čtyřem firmám. Další jsou ale registrované na druhém konci, tedy v Praze.
Petr Kozohorský
Foto: První cestující uvítají stevardky společnosti Student Agency na palubě žlutého autobusu 12. února. Minimálně první tři měsíce se lidé do stanou z Karlových Varů do Prahy a zpět za zaváděcí ceny. Jejich výše má být podle majitele firmy Radima Vančury pro cestující příjemným překvapením. ( článek byl vydán s denících karlovarska )
 
 

Reklama