MHD Praha

Praha má další městskou železniční linku – z Čakovic do centra

1. října 2013 v 12:36
Praha - Po týdnu vyjíždí na pražské koleje další nová železniční linka. Její trasa vede z Čakovic na Masarykovo nádraží, v pracovní dny se tak zkrátí interval osobních vlaků mezi severním okrajem a centrem Prahy z hodiny na půl hodiny.

I když společnost Arriva vlaky, která otevřela svoji linku Kralupy-Praha před týdnem, nezískala veřejnou objednávku, městský dopravní koordinátor ROPID na alternativní železniční dopravce nezanevřel. Poprvé proto vyjíždějí motoráky společnosti KŽC Doprava na lince z Masarykova nádraží do Čakovic, v metropolitním dopravním systému jezdí pod číslem S34. Ve spojení s dosavadní linkou S3, která vede z Vršovic přes hlavní nádraží do Čakovic (a dále na Mladou Boleslav) je tak zajištěno rychlé železniční spojení ze severní pražské periferie do centra zhruba jednou za půl hodiny, společně s rychlíkovou linkou R3 ještě častěji. "Ze Satalic na Masarykovo se cestující dostanou za pouhých 15 minut, z Kbel potrvá cesta 18 minut a z Čakovic 21 minut," upozornil pražský radní Jiří Pařízek. Oproti cestě metrem a autobusem je tak jízdní doba z Čakovic do centra kratší o deset minut. Nové spoje ale budou jezdit pouze v pracovní dny.

Foto: MHD Praha

27. ledna 2011 v 16:27
praha151

praha154

praha049

praha043

tramvaj prague

video text

Dopravní podnik vyhodil 44 lidí. Hráli hry na počítači

20. února 2008 v 13:39
Praha - Dopravní podnik v metropoli se rozloučil se 44 zaměstnanci, protože v pracovní době zneužívali firemní počítače pro zábavu
Více než stovka zaměstnanců pražského dopravního podniku zažila minulý měsíc nepříjemné překvapení: Na kobereček si je pozvali jejich nadřízení a předložili jim výpis aktivity jejich počítače. Tedy to, co na počítači v pracovní dělají a jaké stránky navštěvují.
"Na základě těchto podkladů byl okamžitě ukončen dohodou pracovní poměr se 44 zaměstnanci," říká mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Podnik totiž koncem loňského roku zadal studii aby zjistil, jak tráví jeho zaměstnanci pracovní dobu. Audit tří a půl tisíce počítačů došel k nelichotivému zjištění: Deset procent doby, kdy měli počítače puštěné, trávili zaměstnanci dopravního podniku surfováním či hraním her.

Program odhalí vše

Ze 173 hodin, které na počítači jeho zaměstnanec v kontrolovaném období průměrně strávil, pracoval jen necelých 157 hodin. Drtivou většinu zbylé doby, takřka dvanáct hodin, pak hrál hry. Podle Pečeného přitom neuspěje výmluva, že program byl sice spuštěn, ale jen na pozadí. "Samozřejmě ten audit dokázal odlišit stránky, na nichž byla aktivita, od těch, které byly jen spuštěné," řekl Deníku Pečený.
Dopravní podnik přitom není výjimkou. Nešvaru, který přinesla moderní doba, musí čelit čím dál víc firem. Nejčastěji si zablokovávají "nebezpečné" stránky - především různé chaty a pornostránky - popřípadě nedovolují stahovat a přehrávat soubory. Některé firmy na zneužívání počítačů vyzrály "otevřeností". U jedné soukromé projekční kanceláře v Praze se například každý zaměstnanec prostřednictvím programu ve svém počítači vidí, jaké stránky mají právě otevřené všichni jeho kolegové.
"Surfování v pracovní době kleslo prakticky na nulu," pochvaluje si to jeden z vedoucích pracovníků firmy.

"U nás mají lidé tolik práce, že nemají čas na cokoli jiného, to by potom svou práci museli dodělávat po nocích," říká zase mluvčí České pojišťovny Václav Bálek, podle něhož od podobného brouzdání odrazuje i to, když jsou otevřená pracoviště a každý může přes rameno kolegy vidět, zda a kde právě "brouzdá".

Někde si ale najímají specializované firmy, které právě za ně hříšníky odhalují a usvědčují. "Zájem je jak z komerční, tak veřejnoprávní sféry," potvrzuje Karel Doležal ze společnosti Ryant, která dokonce vyvinula k tomu účelu aplikaci eDetektiv.

40 hodin ročně

A čísla z dopravního podniku jsou jen zlomek toho, kolik ročně zaměstnanci v zemi promrhají při počítačové zábavě v pracovní době. Jen hraním jednoduchých karetních her a čtením především bulvárního zpravodajství stráví čeští zaměstnanci u počítače podle odhadů Ryant neuvěřitelných takřka čtvrt miliardy pracovních hodin. Na jednoho zaměstnance v Česku - včetně těch, kteří počítače nemají - je to čtyřicet hodin ročně. Tedy v přepočtu dvě procenta celové pracovní doby.

Uvedené monitorování je přitom zcela v souladu se zákonem. Podle mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hany Štěpánkové může zaměstnavatel sledovat jaké programy a jak často ke své práci lidé používají. "Ale v pracovní smlouvě by měl mít napsáno, co dělat může a co ne," upozorňuje Štěpánková. I to bylo zřejmě příčinou toho, že nakonec všichni přistižení v dopravním podniku nakonec dobrovolně souhlasili s ukončením pracovního poměru dohodou.

Štěpánková ale upozorňuje, že kontrola má své meze. V žádném případě zaměstnavatel nemůže číst poštu, i když je na služebním počítači a služební adrese. "Maximálně se může pozastavit nad tím, že s někým je té pošty příliš a zeptat se dotyčného, jakou to má souvislost s jeho prací," říká Štěpánková.

Jak lze také trávit čas:

46 % pracovní doby hrál v průběhu dvoutýdenního auditu pracovník výrobní firmy Microsoft Solitaire. Hra Microsoft FreeCell ho zaujala o něco méně - za stejné období jejím hraním strávil "jen" dalších 18 % pracovní doby.
Celých 32 hodin v průběhu jediného pracovního týdne (80 % pracovní doby) si pracovnice městského úřadu trénovala strategické myšlení hraním hry Microsoft Age of Empires
Neuvěřitelných 106 % pracovní doby v průběhu měsíčního auditu strávila administrativní pracovnice státní instituce chatováním.
Jen necelá 4 % pracovní doby prokazatelně odpracoval webmaster velké společnosti z oblasti služeb v průběhu měsíčního auditu; po téměř 45 % pracovní doby měl člověk, který má celý den pracovat s PC, vypnutý počítač.
Více než 45 % pracovní doby v průběhu jednoho měsíce strávil zaměstnanec státní instituce, velký milovník oveček a dvanáctiletých děvčat, brouzdáním po velmi nevkusných webových stránkách. eDetektiv doporučil nařídit ústavní léčbu.
Podle odhadů společnosti Ryant jsou nejoblíbenější karetní hry Solitaire, FreeCell a Spider Solitaire, které jsou přitom v základní sadě každého PC se software od Microsoftu. Jen hraním těchto tří her stráví čeští "pracující" ke 100 milionů hodin ročně. Ještě o něco delší dobu, asi 120 milionů hodin ročně, stráví čtením novin na internetu. Muži se v tomto neliší od žen.
www.denik.cz
 
 

Reklama