MHD Cheb

Lidé v Chebu si připlatí za MHD, peníze půjdou na platy řidičů

1. prosince 2016 v 20:17 | Jitka Dolanská
Jízdné placené v hotovosti v chebské MHD od Nového roku zdraží. Po dlouhé diskuzi o tom rozhodli zastupitelé. Protinávrh, podle kterého by ceny měly zůstat v dosavadní výši, se podpory nedočkal.

Cheb je jedním ze čtyř měst v Karlovarském kraji, která musejí platit víc peněz dopravcům kvůli státem nařízenému zvýšení platů řidičům autobusů.

"Vládou schválená nařízení o navýšení platů řidičům uhradí zčásti město, zčásti cestující. Nechtěli jsme jízdu zdražovat pravidelným uživatelům, ale navýšit jízdné občasným pasažérům, kteří platí v hotovosti," vysvětlil důvody změn starosta Petr Navrátil.

Základní jízdné placené hotově se zvýší ze současných 12 na 20 korun pro dospělé a ze současných 6 na 10 korun pro děti a studenty. Hlavním cílem úpravy tarifu je vytěsnit z autobusů hotovost a motivovat cestující k placení jízdného čipy nebo kartami.

Málo cestujících a velké dotace. Městská doprava v Chebu se musí změnit

8. ledna 2015 v 14:47 | Jitka Dolanská
Chebské radnici se nelíbí stále rostoucí dotace do městské hromadné dopravy, ani klesající počty cestujících. Chystá proto výběrové řízení a chce si najít nového provozovatele.
Dvanáct milionů korun. Taková částka ročně odteče z městského rozpočtu ve formě dotace na městskou hromadnou dopravu. Přitom ještě před pěti lety to bylo o třetinu méně
"To je hodně velký nárůst," řekl starosta Petr Navrátil, který připustil, že problémem je i úbytek cestujících.
"Je to dlouhodobý trend, který se samozřejmě netýká jenom Chebu. Stále více se jezdí autem, protože je to pohodlnější. Navíc v Chebu je do centra z okrajů města poměrně blízko, protože město se od středu rozrůstalo v kruzích," ukázal starosta dispozice Chebu na letecké mapě.
"Všude se dá pohodlně dojít pěšky. Ale chtělo by to ten propad alespoň zastavit."

Jak na to, ale radnice neví. Nepomohlo, že v době letních prázdnin zajíždějí linky MHD několikrát denně na chatovou osadu Dřenice, kde je městská plovárna. Ani fakt, že důchodci nad 65 let, kteří si koupí roční čipovou kartu za 175 korun, mohou jezdit linkami městské dopravy zdarma a od loňského října se navíc za stejných podmínek dostanou i do Františkových Lázní.

v Chebu ubude autobusů, ale budou jezdit více

4. prosince 2007 v 8:32
Lidé v Chebu se už mohou postupně připravovat na změny v městské hromadné dopravě (MHD). Od letošního prosince na ně totiž čeká nejenom nový jízdní řád, ale i méně autobusů. Ty však budou jezdit častěji.
Chebská radnice za několik týdnů uvede do provozu nový systém MHD, v jehož finální verzi se objevily i připomínky obyvatel města.
Autobusy tak podle jejich přání, která měli možnost napsat v internetové diskusi, budou například více jezdit do nové průmyslové zóny.
"Do jízdního řádu bylo nutné začlenit nová obchodní centra a průmyslový park, kam jezdí hodně lidí za prací. Přejmenovány budou i některé zastávky," doplnil místostarosta Chebu Miroslav Plevný (nez.).
Od prosince jen sedm linek
Radnice rovněž uvažuje o tom, že v budoucnu povedou některé linky také do nových čtvrtí, které postupně vznikají na okraji Chebu.
V současné době jezdí po městě dvanáct linek. Od prosince jich má být sedm. Na klíčových linkách budou autobusy jezdit v pravidelných intervalech, ale u některých tras to bude pro cestující znamenat přestup v uzlových bodech Cheb-křižovatka a Cheb-autobusové nádraží.
Dobrá zpráva pro cestující ale je, že jízdné zatím zůstává ve stejné výši jako dosud, tedy deset korun a sedm korun při platbě čipovou kartou.
Město dotuje v současné době provoz MHD částkou okolo osmi miliónů korun ročně. Podle Plevného zatím provozovatel s městem nejedná o zásadní změně ve výši dotace.
Změny v systému MHD, které už schválilo chebské zastupitelstvo, začnou platit od 9. prosince, kdy zároveň vyjdou nové jízdní řády jak pro vlaky, tak autobusy. Obyvatelé Chebu se mohou s novým systémem podrobněji seznámit na webových stránkách města www.mestocheb.cz.

redakce zavítala do města Cheb

28. října 2007 v 8:47
N aše redakce zavítala nejdříve do města Chebu. Na obrázku je zachycen nízkopodlažní jednotka na vlakovém nádraží Cheb.
Vlakové nádraží v Chebu je velice udržované a město Cheb se nemá zaco stydět. Na snímku je zachycen zavazadlový vozík.
Autobus Karosa B 932 na lince číslo 8 u vlakového nádraží.
Několik snímků zachycuje autobusové nádraží, zastávky jsou vzdálené jen pár metrů od sebe. Nástup do autobusů je umožnen jen předními dveřmi.
Město Cheb je třetím největším městem v Karlovarském kraji ale vzhledem počtu křižovatek které jsou označeny semafory jsou na prvním místě.
Autobus na lince číslo osm stojí na zastávce Křižovatka. Zastávka nedavno prošla rekonstrukcí.
Jízdní řád na zastávce " Křižovatka " městské hromadné dopravy Cheb + označník
Zastávka Křižovatka z druhé strany momentálně prochází kompletní rekonstrukcí.
Další snímky z autobusového nádraží:
Minubus na autobusovém nádraží na lince číslo 2
Chebské nádraží: pohled s osobního vlaku českých drach na hlavní budovu
Druhou zastávkou naší cesty je město Sokolov. Dole na snímku je zachyceno sokolovské nádraží.
Před budovou vlakového nádraží se hned kousek od východu nachází zastávka MHD. Městskou hromadnou dopravu v sokolově provozuje společnost autobusy Karlovy Vary. Zastávky mhd v sokolově jsou některé velice neobvyklé. Označník se nachází na veřejném osvětlení a jízdní řád je vylepen na okně vlakového nádraží.
Autobus městské hromadné dopravy vyjíždí ze zastávky parkoviště českých drach. ( linka č:3 )
Nízkopodlažní autobus značky Man projíždí zastávkou poblíž vlakového nádraží.
Některé označníky zastávek mhd v Sokolově jsou velice zastaralé.
Karosa B 932 na lince číslo 3 ve směru nádraží.
V centru města Sokolova už začala obnova zastávek mhd.
Minibus na lince městské hromadné dopravy v sokolově.
Autobusové nádraží, které využívá několik dopravců Nádraží slouží pro mhd tak meziměstské linky.
Dispečink městské hromadné dopravy a linkové dopravy na autobusovém nádraží.
Pohled na nástupiště autobusového nádraží.
Jízdní řád linka číslo 3 - zastávka autobusové nádraží.
Jízdní řád mhd linky číslo 2 - autobusové nádraží.
Naše redakce dpkv.bus.cz pro vás připravuje další fotoreportáže z měst Plzeň a Praha.

připravujeme fotogalerie ze západních čech

21. října 2007 v 11:34
Naše redakce tento výkend navštívila západočeská města Cheb a Sokolov. Brzy vám přineseme cele fotogalerie a informace z těchto měst. Další dříve slíbené město bylo Plzeň.
První snímek: vlakové nádraží CHEB s německou jednotkou
Druhý snímek:nízkopodlažní vůz Karosa, citybus na lince Cheb - Františkové Lázně
 
 

Reklama