Media servis

Dopravní podnik vybral vozidlo pro Senior Expres

21. dubna 2018 v 21:41
Dopravní podnik Karlovy Vary vybral vozidlo, které bude od června sloužit jako Senior expres. S ohledem na nasazení v hustém městském provozu a předpokládané vytížení bylo zvoleno vozidlo VW Caddy s alternativou pohonu na stlačený zemní plyn (CNG). Vozidlo si vyzkoušely i osoby vyššího věku, zda umožňuje pohodlný a bezpečný výstupa nástup (foto). Jako jediné město v Karlovarském kraji nabízí Karlovy Vary svým seniorům bezplatnou telefonní linku pro objednání, změnu či zrušení objednávky.

Vozidlo Senior expres vyjede poprvé v červnu, ale zájemci o službu se mohou získat registraci a průkaz Senior Expresu už od 2. května, a to v přepravní kanceláři Dopravního podniku v Zeyerově ulici u Tržnice. K vystavení průkazu je potřeba mít s sebou občanský průkaz, pasovou fotografii a pokud žádá osoba mladší 65 let, průkaz ZTP nebo ZTP/P.

Průtah Vary bude bezpečnější, úpravu nebezpečného svahu zaplatí stát

12. prosince 2016 v 14:54 | Petr Kozohorský
S průlomovým verdiktem se vrátil z jednání na ministerstvu dopravy primátor Karlových Varů. Podařilo se totiž dohodnout, že úpravu nebezpečného svahu nad průtahem městem zaplatí z větší části stát. Ten se zatím k odpovědnosti za nestabilní skalní masiv neměl.
"Všichni účastníci schůzky, tedy zástupci města, kraje, ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, uznávají, že je velice sporné určit, kdo tuto akci zaplatí," konstatoval první muž karlovarské radnice Petr Kulhánek.

Jízdenky na MHD v kraji podraží. Z dvanácti až na dvacet korun

16. listopadu 2016 v 17:14 | Jitka Dolanská
Od příštího roku vzrostou řidičům linkových autobusů mzdy zhruba o třetinu. V souvislosti s tím zdraží i cestování městskou hromadnou dopravou. V Karlovarském kraji se to týká Chebu, Sokolova, Aše i Karlových Varů.
Města v kraji si příští rok za hromadnou dopravu připlatí. Dopravci totiž po nich chtějí víc peněz. Jedině tak budou moci zvýšit platy řidičům autobusů, což jim nově nařizuje stát. Kvůli tomu možná zdraží i jízdné.

Společnost Autobusy Karlovy Vary, která provozuje MHD v Chebu, Sokolově a Aši, například po městu Cheb požaduje v příštím roce navíc 700 tisíc korun. "Původně to bylo něco kolem milionu," uvedl chebský starosta Petr Navrátil.

"Přes snížení je to poměrně vysoká částka, kterou provozovatel přenese na objednavatele, tedy město. My jsme celou záležitost projednali v radě a navrhujeme, aby část zvýšených nákladů zaplatilo město, konkrétně 300 tisíc korun, a zbytek cestující," vysvětlil Navrátil.

Přehodnoťte umístění terminálu, vyzvala město odborná veřejnost

16. listopadu 2016 v 16:03 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Pokud vedení města bude pokračovat v přípravných pracích na Integrovaném dopravním terminálu (IDT) v Karlových Varech, jejž objemová a zastavující studie vypracovaná společností Hangár umístila do ulic Varšavská a Horova, pak si pravděpodobně proti sobě poštve celou odbornou obec, a to karlovarské architekty, inženýry, stavebníky i hydrogeology.

Ti se totiž dohodli na jednotném stanovisku, v němž současný záměr městu nedoporučují. Požadují pozastavení prací na studii a své výhrady formulovali v otevřeném dopise. "V případě, že budete považovat za užitečné sejít se k diskusi nad výše uvedenou problematikou, jsme připraveni poskytnout vám i ústní vysvětlení, případně zodpovědět vaše dotazy," nabízí městu dvanáct signatářů, k nimž se přidávají další odborníci na dopravu. Proti umístění terminálu ve Varšavské a Horově ulici protestuje i veřejnost a ostře se proti němu také ohradila část zastupitelů, především opozice.

Lidé se budou moci vyjádřit k obávané stavbě dopravního terminálu

14. září 2016 v 16:15 | Jana Plechatá
Obavy a otázky, které v Karlových Varech vyvolává plánovaná stavba nového terminálu v obchodně správním centru, chce rozptýlit vedení magistrátu. Na 4. října si město od 17 hodin rezervovalo sál v Národním domě, kde budou autoři představovat svou studii lidem.

"Reagujeme tak na vysokou poptávku jak ze strany obyvatel, tak zastupitelů města. Vycházíme jim vstříc a uděláme veřejné projednání studie dříve, než jsme plánovali. Na čistopis studie nebudeme čekat," řekl primátor Petr Kulhánek.

Nový dopravní terminál má vyrůst ve Varšavské ulici a podle odhadů autorů ze studia Hangár to bude stát zhruba 700 milionů korun. Sumu by mělo město shromáždit i díky dotacím. Terminál spojí všechny typy autobusové dopravy a počítá se vznikem několika lávek.
Kromě tvůrců studie do Národního domu zamíří také zástupci dalších úřadů či podniků - například z magistrátního odboru dopravy, dopravního podniku, Autobusů Karlovy Vary, Správy dopravní a železniční cesty či třeba policie.

"Pojetí je takové, že bychom nejprve vysvětlili blok, který jsem pracovně nazval mýty a fakta. To znamená, že bychom poskytli výklad ke všem otázkám, které se doposud vyskytly," uvedl primátor.

Terminál ano. Ale kde?

11. září 2016 v 13:49 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Kritice podrobili někteří zastupitelé a část odborné veřejnosti záměr výstavby nového integrovaného dopravního terminálu. Ten má podle studie, kterou na pokyn města vypracovala firma Hangár, vyrůst v centru města, v prostoru Tržnice, ulic Varšavská a Horova. Odhadované náklady jsou 70 až 80 milionů korun.

V karlovarských autobusech zaplatí cestující nově i platební kartou

8. září 2016 v 14:00 | Petr Kozohorský
Nastoupit do autobusu, "pípnout" bezkontaktní platební kartou, navolit typ jízdného a bez problémů cestovat. Tak vypadá blízká budoucnost v autobusech městské hromadné dopravy v Karlových Varech. Dopravní podnik Karlovy Vary zavádí ve spolupráci se společností MasterCard moderní odbavovací systém.

První takto vybavený autobus se v ulicích lázeňského města objeví zhruba v polovině října.
"Z našeho pravidelného šetření víme, že lidé mají o bezkontaktní placení v dopravě velký zájem. Ale to je i přes pokrok v poslední době málo rozšířené," konstatoval Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko.

Pro cestující je podstatné, že nová technologie nebude znamenat zdražení jízdného.
Nový odbavovací systém je součástí strategické koncepce dopravního podniku na příští tři až čtyři roky. "Měla by být zaměřena na čtyři hlavní oblasti," uvedl ředitel společnosti Lukáš Siřínek.

To znamená zlepšování kvality veřejné služby, zvyšování efektivity společnosti, rozvoj jejích zaměstnanců a právě zavádění inovativních řešení pro komunikaci a odbavení cestujících.
"Možnost hradit jízdné platební kartou zvýší komfort jak pro cestující, tak pro řidiče autobusu," doplnil Siřínek.

Cestující i nadále zaplatí pomocí SMS i Karlovarské karty

Dosavadní možnosti bezhotovostní platby, tedy SMS jízdenka a Karlovarská karta, zůstávají v platnosti. Na zavádění nových technologií má dopravní podnik vyčleněných deset milionů korun.

Studie řešení dopravy změní tvář centra města

26. července 2016 v 18:44 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Jak vyřešit dopravu v obchodní zóně Karlových Varů a spojit autobusovou dálkovou, příměstskou, městskou a železniční dopravu? O to se pokusilo studio Hangár, které už prezentovalo svou architektonickou studii, tak zvaný nový integrovaný dopravní terminál Karlovy Vary (IDT).

Novou tvář dopravního uzlu atuoři nejen navrhli, ale náklady spočítali na přibližně 700 milionů korun. Projekt počítá s etapami a město zase s tím, že na terminál získá dotace z Integrovaného plánu rozvoje území i národní dotační peníze. Pokud by se to podařilo, pak by patnáctiprocentní spoluúčast na projektu pro město znamenala náklady přibližně sto milionů korun.

MODERNÍ ŠOK

Změna dopravní situace v centru Karlových Varů je sice navržena až drasticky, změní území od velké kruhové křižovatky u solivárny až po Chebský most, ale podle autorů tím vznikne dopravní terminál v parametrech jednadvacátého století. "Chceme, aby se jednalo o dům, který patří do centra, má doplňkové funkce a zjednoduší dopravu. Dále jsme se snažili do řešení zapracovat dopravní vazby a propojit pěší trasy. Za čtvrté chceme, aby šlo o realizovatelné řešení, terminál se vystavěl do pěti let a dal se etapizovat," uvedl jeden z autorů Vladimír Tůma.

Na cestující bude čekat hned osm nových bezbariérových autobusů

19. července 2016 v 15:09
"Pro zlepšení dopravní obsluhy se město a naše společnost dohodly na přípravě projektu pro obnovu autobusů," potvrdil záměr ředitel Lignety Petr Schmid.

Podle něj budou nové přírůstky autoparku nízkopodlažní, vybavené nájezdovou plošinou pro handicapované, vnitřním i vnějším informačním systémem včetně systémového vybavení pro nevidomé a slabozraké. "Pro snížení exhalací budou autobusy poháněny zemním plynem," doplnil ředitel.

Na pořízení autobusů požádala Ligneta o dotaci z Evropské unie, má pokrýt 85 % nákladů, přičemž cena jednoho vozu vychází zhruba na 5,7 milionu korun. "Projekt je navržen tak, aby bylo možné pro realizaci využít pobídky EU i v našem regionu a jedinečné příležitosti podpory z programu IROP. Tento projekt by měl cestujícím přinést novou kvalitu dopravy za dlouhodobě udržitelné jízdné," poznamenal Petr Schmid.

"Určitě dojde k výraznému zkvalitnění dopravy nejen pro obyvatele Chodova a zároveň k nezanedbatelnému snížení emisí," pochvaluje si projekt starosta Chodova Patrik Pizinger.

Karlovy Vary čekají velkou dopravní revoluci. Začne v roce 2018

15. července 2016 v 18:39 | Jana Plechatá
Čtyři pruhy místo současných dvou bude mít v budoucnu Chebský most v Karlových Varech. Vyplynulo to ze studie nového dopravního terminálu, který u frekventované spojnice s centrem vyroste.


Architektonickou studii budoucího integrovaného dopravního terminálu za stovky milionů korun má na
stole vedení karlovarské radnice. Návrh Studia Hangár počítá s tím, že přidá vytíženému Chebskému mostu přes Ohři v centru krajského města další dva pruhy.

"Víme, že Chebský most je v současnosti v předhavarijním stavu, protože poslední rekonstrukce se konala v osmdesátých letech. Proto ji řešíme i v souvislosti s integrovaným dopravním terminálem," řekl primátor Petr Kulhánek.

Most bude mít čtyři pruhy

Podle konceptu, který radní představili zastupitelům, zůstane zachována původní historická konstrukce, na kterou se položí mostovka. Rozšířen bude most současně se stavbou terminálu, čemuž bude předcházet dvou až tříletá příprava. Začít by se mělo nejdříve v roce 2018.

"Odhadované náklady včetně návazných dopravních akcí, jakou je třeba Chebský most a jeho nutná rekonstrukce, se pohybují někde na hranici 700 milionů korun. My jsme počítali, že půjde spíše o dvojnásobek," uvedl primátor s tím, že radní cena mile překvapila.

Město bude na stavbu žádat dotace z takzvaného Integrovaného plánu rozvoje území, až novinky projdou nezbytným kolečkem různých vyjádření a povolení.

Obrat o 180 stupňů

Ze čtyř pruhů frekventované spojnice ovšem není nadšený karlovarský dopravní inženýr Ota Řezanka.

"Když jsem ještě byl ve výboru pro územní plán, diskutovali jsme o problémech města společně s jedním z autorů studie, panem Tůmou. Shodli jsme se na potřebě obnovení předválečného půdorysu města v okolí Chebského mostu. Takové zadání bylo i v soutěži o řešení širšího centra, tedy území dolního nádraží a okolí," řekl.

Zároveň upozornil, že most se měl původně zklidnit a výhledově sloužit pouze pro MHD. Vzniknout pak měly náhradní trasy, například most v prodloužení Charkovské, se kterým souhlasilo i Ředitelství silnic a dálnic.

"Takové řešení by bylo také výrazně levnější, nový most by byl jen dvoupruhový. Nyní vidím, že pan Tůma názor změnil o 180 stupňů. Nerozumím tomu, je to neštěstí. Zničení krásného historického mostu a obou jeho předpolí by byla další urbanistická rána Karlovým Varům," domnívá se.

Kvůli opravám karlovarského nádraží na cestující čekají zpoždění

4. června 2016 v 21:55
Správa železniční dopravní cesty se chystá v nejbližších dnech vyhlásit soutěž na další kolo modernizace karlovarského horního nádraží. Práce by měly začít už na podzim letošního roku, a to po dokončení odbavovací budovy.
Hlavní část prací je ovšem podle mluvčího správy Marka Illiaše naplánována na roky 2017 a 2018. "Bude to znamenat omezení drážní dopravy," avizoval Illiaš.

Kromě jiného se totiž bude hloubit nový podchod, zásadní proměnou ovšem projdou i samotná nástupiště. "A v neposlední řadě dojde ke změnám kolejiště," naznačil mluvčí správy.

Firma, která bude provádět modernizaci staniční části karlovarského nádraží, musí počítat i s dalšími obdobnými akcemi v regionu. Jde především o úpravy peronu železniční stanice v Chodově a vylepšení tratě Karlovy Vary - Johanngeorgenstadt.

"Bude proto nutná koordinace plánovaných výluk tak, aby byl provoz zachován v co největší možné míře," řekl Illiaš. Do dění na horním nádraží zasáhne i investice města. To bude financovat výstavbu nové lávky pro pěší z nádraží na sídliště Růžový Vrch.

Město postaví novou lávku pro chodce

"Chystáme vypsání veřejné soutěže na dodavatele," uvedl první náměstek karlovarského primátora Čestmír Bruštík. V rozpočtu města je na stavbu vyčleněna částka 30 milionů korun. O tom, kdo ji provede, by mělo být jasno během prázdnin.
Stavba lávky začne v návaznosti na výstavbu odbavovací haly a úprav kolejiště. "Práce musíme koordinovat tak, abychom se takříkajíc trefili do plánovaných výluk," řekl Bruštík.

Přípravné práce začnou už na podzim, dokončení lávky je plánované na příští rok. Konstrukci by měla dodavatelská firma zkompletovat na místě a usadit ji během jednoho dne tak, aby montáž co možná nejméně zasáhla do provozu na trati.

Stavba horního vlakového nádraží má zpoždění

4. června 2016 v 21:39 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - O několik měsíců déle bude trvat obnova horního nádraží v Karlových Varech. Správa železniční dopravní cesty původně plánovala dokončení prací na červen. Tento termín ale nestihne.
Podle Marka Illiaše, mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), způsobil zpoždění dodatečný geoprůzkum kvůli umístění technologického stožáru a prověření navržených základových konstrukcí. "Průzkum nemohl být realizován před započetím stavby a museli jsme pro něj získat souhlas od Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád. Bohužel vydání tohoto souhlasu se protáhlo," vysvětlil mluvčí. Nový termín, který zhotovitel stavby, společnost Skanska, pro SŽDC garantuje, je říjen letošního roku. "Na stavbě nové výpravní budovy došlo ke zdržení z důvodů na straně zhotovitele," doplnil mluvčí SŽDC. Cestující si tak na pohodlí při odbavování ještě počkají. Komplikace ale snášejí bez připomínek. "Žádné oficiální stížnosti cestujících neevidujeme," uvedl mluvčí SŽDC Illiaš. Vysoutěžená cena na stavbu nové odbavovací haly je zhruba 96 milionů korun. Správa železniční dopravní cesty ovšem počítá s tím, že většinu nákladů pokryjí peníze z evropského dotačního programu. Mělo by to být 70 milionů korun.

Výstavbou odbavovací haly ovšem přerod horního nádraží neskončí. Naváže na ni druhá etapa, která bude zahrnovat rekonstrukci celého kolejiště včetně nástupiště a vybudování podchodu, který odbavovací budovy s nástupišti propojí.

Bezvládí v Dopravním podniku končí

20. května 2016 v 14:23 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Řízením Dopravního podniku Karlovy Vary (DP) s obratem zhruba 250 milionů korun, jedné z největších městských společností, se ujme šestatřicetiletý Lukáš Siřínek. Ten vyhrál výběrové řízení, které po odchodu ředitele Pavla Bohánka vyhlásil karlovarský magistrát.
Pro Siřínka, který je nyní ředitelem zájmového sdružení právnických osob Císařské lázně, tak jde o další strmý krok v jeho kariéře. Dopravní podnik zná dobře, rok je členem představenstva, a je tedy obeznámen s celou problematikou této obrovské společnosti. "Rada zároveň včera doporučila představenstvu DP bez zbytečného odkladu zvolit Lukáše Siřínka místopředsedou představenstva," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Lukáš Siřínek chce Dopravní podnik modernizovat, optimalizovat a vytvořit z něj moderní a dynamickou firmu. "Důraz budu klást i na samofinancování a určitě se budeme bavit o dalších úpravách ve fungování společnosti, například zavedení oddělení lidských zdrojů, které zde chybí. V podniku není vyřešena zastupitelnost, to bych chtěl změnit," uvedl Siřínek. Personální čistky důrazně odmítl, naopak chce, aby se DP stabilizoval a rozvíjel. Dopravní podnik je dotován městem, ročně jde o 74 milionů korun. Zadání majitele je tedy jednoznačné.

"Pověřený ředitel musí mít hospodářské výsledky. To je nejdůležitější," zdůraznil náměstek Michal Riško (ČSSD), do jehož gesce tato městská firma spadá. On sám je s výběrem komise, která Siřínka jako vítěze vybrala z pěti uchazečů, spokojen. "I když se jej účastnili fundovaní zájemci téměř na stejné odborné úrovni. Výběrové řízení bylo naprosto transparentní, vždyť garantem byl děkan Dopravní fakulty Univerzity Karlovy," uvedl náměstek Riško. Ten připustil, že Siřínek měl v soutěži určitou výhodu, a to právě znalost DP. Ale také upozornil, že komise kladla největší důraz na znalost a odbornost uchazečů. "V žádném případě nešlo o politický výběr," dodal náměstek Riško.

Zda nově pověřený ředitel Dopravního podniku Siřínek zůstane i statutárním zástupcem ve společnosti, která má za úkol revitalizaci národní kulturní památky Císařské lázně Karlovy Vary, v níž působí od roku 2010, to zatím není jasné a rozhodne o tom jednání hejtmana Havla a primátora Kulhánka. Siřínek sám sice souběh funkcí odmítá, ovšem také chce svou současnou práci alespoň částečně dokončit. Tato společnost má totiž za úkol revitalizaci národní kulturní památky Císařské lázně. Původní hodnota projektu byla v řádu jedné miliardy, po redukci se jedná o projekt za přibližně 600 milionů. Lukáš Siřínek působí i v dalších městských společnostech, konkrétně v představenstvu společností Alžbětiny lázně, a.s., Karlovarská městská, a.s., Karlovarská teplárenská, a.s.

Konec parkování zdarma. Lidé v centru Varů za auto blízko domu zaplatí

31. března 2016 v 19:45 | Petr Kozohorský
Mít dvě auta v rodině bude luxus, který se prodraží lidem žijícím v samém centru Karlových Varů. Ti totiž budou muset nově platit za možnost zaparkovat své vozidlo blízko domova.
Zlaté časy motoristů, kteří bydlí v centru Karlových Varů, končí. Zatímco doposud jim stačilo přijít na magistrát a zdarma si vyzvednout povolenku pro parkování, nově za ni budou muset platit. Za první auto 480 korun ročně, každé další se prodraží ještě více.

"To si snad dělají legraci," reagoval na tuto zprávu Petr Suchý, který bydlí ve Varšavské ulici.

"V Karlových Varech je život už tak drahý, teď bude ještě dražší. Připadá mi to, že magistrát potřebuje peníze, a tak se je snaží získat, kde se dá," dodal rozčileně.

Pravý důvod tohoto opatření je však podle Čestmíra Bruštíka, prvního náměstka karlovarského primátora, jiný.

"V současné době město vydalo přibližně 3500 parkovacích karet. A není v tom přehled. Tímto opatřením chceme výdej parkovacích karet regulovat," vysvětlil Bruštík.

Kdo si tak půjde povolení vyřídit po 1. květnu, musí si připravit peněženku. V případě, že má rodina jedno auto, zaplatí už zmiňovaných 480 korun za rok. Za druhé auto si ovšem připlatí dalších 3500 korun, třetí je vyjde už na dalších sedm tisíc.
Karta přitom držiteli nezaručuje, že bez problémů zaparkuje. Jenom dává tu možnost. Když ovšem řidič najde prázdné místo, což se podle zkušeností Petra Suchého ne vždy podaří.

Malou náplastí jemu i ostatním držitelům parkovacích karet je fakt, že ty současné budou moci využívat až do konce platnosti.

Záměr magistrátu zpoplatnit vydávání parkovacích karet se pochopitelně dotkne i podnikatelů. Takzvané abonentní karty, které využívají právě oni, budou ještě citelně dražší, než ty rezidenční.

Firma za první vozidlo zaplatí 2400 korun. Druhé pak devět tisíc, třetí a každé další 18 tisíc korun. Firmy přitom doposud měly karty stejně jako rezidenti zdarma. Opatření se v první fázi dotkne obchodně správního centra města, Čertova ostrova a vnitrobloků v ulicích Hybešova a I. P. Pavlova. V těchto lokalitách je parkovacích míst, která jsou označená dodatkovou tabulkou "pouze na povolení MMKV", 480.

¨zdroj: Idnes.cz

Kdy a co? Dolní nádraží čeká

13. února 2016 v 15:54 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Co bude s obrovskou plochou, která po dekontaminaci tohoto území vznikla u Dolního nádraží? To je nejčastější otázka lidí v Karlových Varech.
Společnost Lordship, která je majitelem pozemků, je ochotna se stavbou tak zvaného Central parku začít ihned. Jenomže postup při výstavbě nového centra ve městě musí korigovat s karlovarským magistrátem. A to je problém. I když se podle vyjádření ředitele developerské společnosti Lordship Václava Matouška mnohé změnilo a s vedením města už našli společnou řeč. "Stále ale existují body, na něž nemáme shodný názor," podotkl. Lordship chce zastavět území od Chebského mostu po plynárenskou lávku. "A to je pro město velké dopravní zatížení. Vznikne zde v podstatě nová městská čtvrť s rezidenční a komerční částí a kroky to budou nevratné. Musíme vše důkladně zvážit," vysvětlil primátor Kulhánek. Přesto už se dohoda rýsuje a město už pracuje na čistopisu územní studie. Jenomže hlavní komplikací, aby mohl investor u Dolního nádraží začít stavět, je terminál Dolního nádraží. Ten by se měl nově přesunout do Varšavské ulice a zde by se koncentrovala příměstská, železniční, autobusová i městská doprava.

Součástí projektu jsou i nové železniční zastávky, protože město chce propojit dopravu ve městě s železnicí. Tato investice si ale vyžádá miliardu korun a město proto hodlá o dotaci zažádat Ministerstvo dopravy a tento záměr zařadilo i do Integrovaného plánu rozvoje území. "Mezníkem je letošní červen, kdy by měla být zpracována objemová studie. Územní studie by pak měla být dokončena do konce roku," uvedla členka pracovní skupiny pro územní plán Libuše Dvořáková. Nová výstavba společnosti Lordship je také vázána na dokončení nového územního plánu města. Primátor Kulhánek předpokládá, že ten by měl být dokončen na přelomu roku 2017 až 2018. Pokud se územní plán v tomto termínu dokončit nepodaří, společnost Lordship by zažádala o změnu stávajícího územního plánu. "Nechceme čekat další čtyři nebo pět let. Čas jsou peníze a my musíme začít co nejdříve pracovat na novém projektu zástavby lokality Dolního nádraží. Původní projekt musíme změnit," upozornil ředitel firmy Lordship Václav Matoušek.

Developerská skupina Lordship totiž na dohodu s městem čeká už šestým rokem. Podle primátora Kulhánka je to dlouho, ale nic nelze uspěchat.

Šéf Dopravního podniku (ANO) je bezdomovec? Bydlí na magistrátu

13. února 2016 v 15:26 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Zdá se, že kolem Romana Krčka, předsedy představenstva Dopravního podniku Karlovy Vary, se stahují mračna. V obchodním rejstříku této společnosti stoprocentně vlastněné městem má totiž zapsáno bydliště Moskevská 21. A to je adresa karlovarského magistrátu.

A navíc má další škraloup. Firma K+K a spol., která je nyní v konkurzu a Krček byl v této firmě jednatelem, dluží Dopravnímu podniku 67 tisíc korun. A do třetice se nad jeho politickou kariérou vznáší stín. Oblastní předsednictvo hnutí ANO jej ze svých řad už na sklonku loňského roku vyloučilo. "Roman Krček, který byl dosazen do funkce předsedy představenstva Dopravního podniku Karlovy Vary za hnutí ANO 2011 našimi zastupiteli, již není členem hnutí ANO, a to od prosince 2015, kdy byl z hnutí vyloučen z důvodu porušení morálního kodexu a stanov hnutí ANO," potvrdila informaci Hana Žáková, předsedkyně Oblastní organizace ANO Karlovy Vary. A doplnila, že na nedávném zasedání Oblastního předsednictva hnutí ANO, které se odehrávalo i za přítomnosti zástupce (zastupitele klubu hnutí), proto členové přijali usnesení, kterým uložili zastupitelskému klubu hnutí ANO, aby pana Romana Krčka odvolali ze všech funkcí. "A to nejpozději na nejbližším zasedání rady města," zdůraznila předsedkyně Žáková. Co se týče změny adresy bydliště Romana Krčka, i tato skutečnost je Oblastní organizaci hnutí ANO známa. "Nepřísluší nám ale spekulovat o důvodech, zvlášť když už není naším členem," doplnila předsedkyně Žáková.

Stavba nádraží ve Varech nabírá zpoždění, do filmového festivalu nebude

9. února 2016 v 13:34 | Petr Kozohorský
Ještě déle než půl roku budou muset obyvatelé a návštěvníci Karlových Varů snášet provizorní podmínky na horním nádraží. Stavba nové odbavovací haly, která měla být hotová v květnu, totiž nabírá výrazné zpoždění. Dokončená by měla být o pět měsíců později než v původně slíbeném termínu.
"Nový termín, který nám zhotovitel stavby, společnost Skanska garantuje, je říjen letošního roku," konstatoval Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která je investorem projektu nové odbavovací haly.
Místo moderní haly zeje jenom bahnitá díra. Illiaš bez dalších podrobností dodal, že důvody zdržení jsou na straně zhotovitele.

"Při demolici staré budovy se objevily nové skutečnosti, které v důsledku povedou k prodloužení termínu dokončení stavby," řekl za společnost Skanska Marek Pšeničný.

Geologický průzkum, který mohla firma provést až po demolici staré výpravní budovy, podle jeho slov ukázal, že podloží na staveništi je komplikovanější, než se původně předpokládalo.
"Proto musel být přepracován projekt založení nové výpravní budovy i technologického stožáru a upraven postup prací," dodal Pšeničný.

Město Cheb si prosadilo zakázané „Ch“ na registrační značky svých aut

29. ledna 2016 v 20:19 | Jitka Dolanská
Městu Cheb se podařil husarský kousek. Prolomilo zákaz použít na registračních značkách na přání písmeno Ch. Šlo to prý jednoduše.
Chebský starosta Petr Navrátil ukazuje nové registrační značky, kterými budou označeny městské automobily. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Namísto Ch použili Chebští samostatná písmena C a H a tuhle dříve také nemožnou variantu si na ministerstvu prosadili. Na značkách dvou desítek městských vozů se tak objevil nápis Cheb. Ta úplně první má podobu 001 1CHEB.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že značky na přání nesmí obsahovat písmena G, CH, O, Q a W, a to kvůli snadné zaměnitelnosti písmen.

Avšak o samostatných písmenech C a H, byť jdou za sebou, se nezmiňuje. A právě téhle skulinky Chebští využili.
"Označit městské vozy registrační značkou, která dá jasně najevo, kam auto patří, mi přišlo jako dobrý nápad a přiznávám, že se mi hodně líbil," řekl chebský starosta Petr Navrátil.

První verzi, jméno města, však úředníci smetli ze stolu. Slovo Cheb totiž obsahuje zakázané písmeno. Stejně tak i náhradní varianta Eger, tedy německý název města.

"Pak nás napadlo, že zákon sice řeší Ch, ale o samostatných písmenech C a H, byť by stála za sebou, nemluví. Systém nás však odmítl zaregistrovat. Proto jsme se poptali přímo na ministerstvu, jak to vlastně je. A ejhle, dostali jsme odpověď, že registrace možná je, že ministerstvo systém upravilo," řekl Navrátil.

"Po městě nám teď jezdí dvě desítky městských aut, včetně vozů městské policie, jejichž registrační značka obsahuje slovo Cheb," doplnil starosta.

Odtah vozu vyjde dráž

23. ledna 2016 v 12:16 | Ivana Kalinová
Karlovy Vary - Řidiči, kteří svůj vůz zaparkují tak, že brání silničnímu provozu či blokovému čištění, se musí připravit na to, že za tento prohřešek zaplatí letos o několik stovek více.
Podle náměstka Čestmíra Bruštíka (ANO) budou odtahy vozů dražší proto, že se zvyšují náklady a středisko Dopravního podniku, které odtahy provádí, je ve ztrátě. Ta podle náměstka Bruštíka činí 300 tisíc korun. Další ztráty má město za vozidla, která si majitelé z odtahového parkoviště nevyzvedli. Ty podle náměstka činí 150 tisíc korun. Pokud si majitelé nevyzvednou svá odtažená auta ihned, za každý započatý den nuceného parkování zaplatí sto korun. Dvě třetiny z takto vybraných peněz patří Dopravnímu podniku, třetinu inkasuje magistrát. "Oproti celorepublikovému průměru jsou v Karlových Varech ceny za odtahy vozidel stále nízké," vysvětlil změnu náměstek Bruštík. Uskutečněných odtahů bylo vloni celkem 947. Z toho 681 při blokovém čištění. Městská policie nařídila podle Heleny Kyselé, mluvčí magistrátu, odtáhnout 266 vozidel. Podle Marcela Vlasáka, velitele městské policie, strážníci auta neloví. "Hlídka nejprve vůz vylustruje a majitel má přibližně dvacet minut na to, aby jej odvezl," vysvětlil velitel. Menší přestupky v dopravě řeší strážníci známou botičkou nebo výzvou k zaplacení pokuty. A nešetří ani vedení města. Třísetkorunovou pokutu musel zaplatit i primátor Petr Kulhánek, protože ve voze neměl povolení k vjezdu do lázeňského území. Ačkoliv strážník chtěl jeho přestupek řešit domluvou, primátor si pokutu vyžádal.

Ve veřejné dopravě je jasno

8. prosince 2015 v 20:17
Karlovarský kraj - Plán dopravní obslužnosti v Karlovarském kraji na roky 2016 až 2028 je dokončen. Rozsah veřejné autobusové a vlakové přepravy by se podle tohoto dokumentu neměl ve střednědobém ani dlouhodobém horizontu nijak výrazně měnit.
V návrhu tohoto strategického dokumentu se počítá například s organizováním výběrových řízení na autobusové dopravce, kteří budou linky na základě objednávky kraje obsluhovat od roku 2019. Nové smlouvy by měly být podepsány v prosinci 2016. Výběrem projdou rovněž drážní dopravci v závislosti na tom, zda na tratích provozují nová vozidla pořízená z evropské dotace.
Součástí plánu je také návrh jízdních řádů na rok 2016 i harmonogram výhledový. Řády na příští rok byly jako obvykle projednány s městy a obcemi v průběhu léta. Právě místní samospráva zná detailně potřeby cestujících. Ztrátu dopravců v základní dopravní obslužnosti hradí Karlovarský kraj.
 
 

Reklama