Leden 2015

Město plánuje novou lanovku. Od hotelu Martell k Thermalu

29. ledna 2015 v 19:27 Media servis
Karlovy Vary - Nový strategický plán rozvoje města zahrnuje kvůli zklidnění dopravy ve městě nejen zavedení kolejové dopravy, ale také dopravu vzduchem, tedy kabinkové lanovky. Ta by měla vést od parkoviště u hotelu Martell v Drahovicích k hotelu Thermal. Dlouhá by měla být 400 metrů s převýšením 70 metrů. Město by chtělo na tento projekt získat evropské dotace z Ministerstva dopravy.

"Se záměrem už jsme ninisterstvo seznámili a námitky nejsou. Proto nyní musíme zjistit technické i ekonomické parametry projektu. Zatím existují tři varianty umístění lanovky. Chceme vědět, zda je projekt uskutečnitelný. S tím by nám měla pomoci jednoduchá vyhledávací studie, jejíž součástí by bylo stanovisko památkářů, architektonické komise a dalších odborníků," uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA). A připomněl, že o tomto záměru diskutuje magistrát už dlouhá léta. Studie by měla být dokončena do dvaou až třech měsíců a měla by stát maximálně dvě stě tisíc korun.

Lanovky nejsou v Karlových Varech ničím výjimečným a dvě město úspěšně provozuje. Lidé pohodlně lanovkou vyjedou na Dianu a stejným dopravním prostředkem i z Divadelního náměstí na Imperial. I tyto dvě lanovky jsou do revitalizace městské dopravy zahrnuty. Výtahem se hosté a návštěvníci dopraví z Tržiště na Zámecký Vrch. Město také už dříve zvažovalo, že lanovka by mohla propojit území od Tržnice na horní nádraží a spojit ulice Zahradní a Krále Jiřího .


Změna jízdních řádů MHD od 1.února 2015

29. ledna 2015 v 19:13 MHD Marianské Lázně
Od 1. února 2015 vstupují v platnost nové jízdní řády městské dopravy v Mariánských Lázních. Trasy vedení linek i rozsah provozu (intervaly) se výraznějším způsobem nemění. Z významnějších změn uvádíme, že od platnosti nového jízdního řádu je zrušena zastávka "Tesco" pro všechny linky, které zastávku obsluhovaly. Dále jsou v sobotu, neděli a svátcích zavedeny nové spoje na lince č. 5, které pojedou ze zastávky "City service" do zastávky "Nádraží". Ze zastávky "Nádraží" potom budou odjíždět jako linka č. 7 a pojedou až na Goethovo náměstí. Důvodem je zvýšení přepravní kapacity na lince č. 7 v době příjezdů vlaků. Během víkendů se výrazněji mění jízdní řád, resp. časy odjezdů na linkách č. 10, č. 13 a č. 16, a to v době od cca 8.30 hodin do cca 17.30 hodin. V sobotu a v neděli dopoledne je potom zaveden další spoj do Drmoulu.

Nové jízdní řády bude možné zakoupit od 26. 1. 2015 i v tištěné podobě v předprodejně na Hlavní tř. 400. Zveřejněny jsou i na webových stránkách: www.mdml.cz.Omezení provozu lanových drah

21. ledna 2015 v 17:53 MHD Karlovy Vary
Ve dnech 19. ledna 2015 až 13. února 2015 bude mimo provoz, z důvodu provádění pravidelné údržby zařízení, lanová dráha Diana.

Provoz po pravidelné údržbě na lanovce Imperial bude obnoven dnem 26.1.2015.Největší převlékání u Českých drah. Za stejnokroje utratí 160 milionů

21. ledna 2015 v 17:48 Media servis
Tisíce zaměstnanců Českých drah od řidičů motorových vozíků až po průvodčí se mohou těšit na nové stejnokroje. Státní České dráhy vypsaly veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotu 160 milionů korun. Na drahách jde o historicky největší oděvní zakázku.

České dráhy, které zaměstnávají přes 15 tisíc lidí, dosud na uniformy vypisovaly podlimitní veřejné zakázky v hodnotě do zhruba deseti milionů korun. Zakázka v hodnotě 160 milionů korun na oblečení nemá na drahách obdoby.
Podle mluvčího Radka Joklíka se nedá říct, kolik uniforem se z těchto peněz ušije. "Poptáváme kompletní výstrojní součásti pro profese, které jsou jimi vybavovány, s tím, že dle sortimentního členění je zakázka dělena na tři části, například obuv a jiné," uvedl. Vítězné textilky budou dodávat části stejnokrojů během dalších čtyř let.

Plán radnice: Stopka dopravě na Zámečáku

20. ledna 2015 v 20:05 | Ivana Kalinová |  Media servis
Karlovy Vary - Pravděpodobně už od letošního února se doprava na Zámeckém vrchu v centru lázeňské zóny uvolní. Magistrát totiž plánuje jeho oboustranné uzavření.

Zákazová značka "zákaz vjezdu všech vozidel v obou směrech" s dodatkovou tabulkou "mimo dopravní obsluhu" bude osazena pod křižovatkou Zámecký vrch Pod Jelením skokem a na druhém konci před vjezdem na Jánský most z Divadelního náměstí.

"Monitorováním provozu v ulici Zámecký vrch byla zjištěna vysoká intenzita dopravy, přibližně 2 500 průjezdů vozidel za den v obou směrech.

Na základě informací městské policie lze konstatovat, že tato trasa přes samotný střed lázeňského území je často využívána ke zkrácení cesty mezi obchodně-správním centrem města a částmi města na pravém břehu řeky Teplé," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

A zdůraznil, že důvodem návrhu je zklidnění intenzity dopravy ve vnitřním lázeňském území, tak aby plnilo svou úlohu a naplňovalo statut lázeňského místa.


Karlovy Vary Extra Real 2014 4.0 (10702.21)

18. ledna 2015 v 8:02 Games
Po delší době jsme připravily novou betaverzi mapy Karlových Varů (jen pro zkušené uživatele) městských částí. V mapě se můžete těšit na nové části nebo upravené části města: Dvory, Dvory II, Doubí, Tašovice a v obcích Jenišov a Hory včetně obchodního centra Globus. Navíc se také dočkala mapa úprav v části Sokolovské ulici. V poslední době byly také rekonstruovány nebo stavěny nové přístřešky nebo zálivy v okolí Movskevské ulice, U Nemocnice nebo u Lázní I.

Seaside City real 2015

17. ledna 2015 v 10:40 Games
Nová verze Seaside City s novým označením real 2015 přináší několik změn v Městské hromadné dopravě. Linka číslo 7 jede novou trasu v okolí centální školy. Linky číslo 8 a 16 jedou z hlavního terminálu do centrální části města. Linka 11 je prodloužena z terminálu do nového depa ve východní části města a linky číslo 10,13 a 16 jsou převážně obsluhovány malokapacitními vozy.

Repaint Karosa B732

17. ledna 2015 v 10:39 Games
Repaint Dopravního Podniku Karlovy Vary pro autobus Karosa B732 v2.0 pro simulator OMSI Omnibus Simulator a OMSI 2.

Repainty Solaris BVG

16. ledna 2015 v 19:20 Games
Repainty Dopravního Podniku Karlovy Vary pro autobusy Solaris BVG (typy autobusů 10,12,15 a 18M) pro OMSI 2.

Kraj připravil pro cyklisty aktualizovanou cyklomapu

16. ledna 2015 v 18:19 Karlovarský Kraj


Cyklisté a cykloturisté, kteří už nedočkavě vyhlížejí novou sezónu, se mohou těšit na 9. aktualizované vydání cyklomapy celého regionu. Najdou v ní všechny známé i nově značené trasy a detail map průjezdu městem Karlovy Vary a Cheb.
Mapa vychází v nákladu 7 tisíc kusů a během jara bude k mání v infocentrech na území Karlovarského kraje. "V mapě jsou například zaznamenány dvě významné evropské trasy, které vedou naším regionem, tedy EuroVelo 4 a EuroVelo 13. EuroVelo 4 je čtyři tisíce kilometrů dlouhá trasa a nabízí putování od francouzského pobřeží z městečka Roscoff přes Belgii, Německo až do České republiky. Trasa EuroVelo 13 - Stezka Železné opony - je cyklistickou trasou dlouhou téměř deset tisíc kilometrů od Barentsova až k Černému moři. U nás začíná v Trojmezí u Aše a končí u Tří Seker. Dále bych rád upozornil na začátek Krušnohorské magistrály v Chebu, která má číslo 23, a na trasu číslo 36 vedoucí z Chebu přes Český les na Šumavu," uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil. Cyklisté mohou ale využít i další známé stezky, například číslo 6, což je v našem regionu velmi oblíbená Cyklostezka Ohře, a dále Valdštejnovu stezku, Mostní stezku, Karlovu stezku nebo trasu Euregia Egrensis.

V cyklomapě nechybějí informace o trasách vhodných pro inline bruslení, o provozu cyklobusů podporovaných Karlovarským krajem, údaje o půjčovnách kol Českých drah i adresy infocenter. Kromě textu v češtině mapa nabízí i překlad v anglickém a německém jazyce. Na pořízení aktualizovaného nákladu cyklomapy vynaložil Karlovarský kraj 128 tisíc korun.


Karlovarská karta byla zavedena v rekordním čase. Teď je třeba vychytat mouchy

14. ledna 2015 v 15:09 | Zdeněk Hnízdil |  MHD Karlovy Vary
Karlovy Vary - Kolem 27 000 lidí si pořídilo Karlovarskou kartu, která nahradila v městské hromadné dopravě předchozí papírové průkazky. Zájem o nový cestovní doklad, který bude sloužit v budoucnu i jako elektronická peněženka, předčil očekávání. Od 1. ledna začala karta platit a v této souvislosti jsme se zeptali na první zkušenosti Pavla Bohánka, ředitele akciové společnosti Dopravní podnik (DP) Karlovy Vary.

Jaké máte první zkušenosti s Karlovarskou kartou? Prý například zlobí čtečky (čipy) při nástupu do autobusu a při kontrole revizorem to většině cestujícím hlásí neplatný doklad?

Proces přechodu z papírové předplatní jízdenky na Karlovarskou kartu se v rekordním čase podařil. Téměř 27 tisíc cestujících si kartu pořídilo zdarma a nyní už i většina z nich má nabitý platný časový kupon. V pondělí se ještě narychlo vyráběly karty opozdilcům na počkání za 250 korun. Takže od Nového roku skutečně cestující plnohodnotně využívají Karlovarskou kartu s nahraným časovým jízdným dle své potřeby.

Revizorské čtečky, rovněž po prvním seznámení revizorů s jejich obsluhou, fungují zcela spolehlivě. Jsou prováděny revize a v případě, že se objeví nějaký nedostatek na kartě, je cestující odeslán do přepravní kanceláře k vyřešení problému. Zatím z těchto důvodů nejsou pokutováni žádní cestující. Jedná se o zanedbatelné jednotlivé případy.

Čtečky při nástupu do autobusu MHD zatím v provozu nemáme. Jedná se jen o podpůrný moment kontroly při nástupu večer, brzy ráno či o víkendu. Podstatná je kontrola revizorem, zda je karta nabitá. Při nástupu u řidiče cestující jen ukazují, že mají kartu s sebou, a další kontrola je prováděna revizory. Kontrolní čtečky fungují zcela bezproblémově u revizorů, u řidičů na linkové dopravě a na obou našich lanovkách.

Dopravní omezení a uzavírky v Karlových Varech a okolí

14. ledna 2015 v 15:04 Dopravní omezení
MÍSTNÍ KOMUNIKACE:
· Od 25.1.2012 do doby konečného provedení sanačních prací je úplně uzavřena místní komunikace Stará Kysibelská (výjezd ze silnice I/6 za mysliveckou Střelnicí až ke křižovatce na II/222 s odbočkou na Sedlečko). Doba uzavírky je stanovena do doby konečného provedení provizorní sanace skalního svahu u silnice II/222 včetně zabezpečení místní komunikace.

· Od 22.7.2014 do 15.6.2015 bude částečně uzavřena místní komunikace ulice U Brodu bude zde prováděna výstavba cyklostezky "Cyklostezka Ohře III. - Doubský most - Tašovice"; 22.7.2014 - 30.10.2014 budou prováděny práce na cyklostezce a bude zajištěn přístup na stavbu z ul. Svatošská;1.10.2014-30.11.2014 bude prováděno odvodnění krajnice v ostatních dnech budou prováděny stavební práce na cyklostezce.

· Od 1.4.2015 do 30.5.2015 bude úplně uzavřena místní komunikace ulice U Brodu bude zde prováděna výstavba cyklostezky "Cyklostezka Ohře III. - Doubský most - Tašovice"; o délce cca 250 m od křižovatky s ul. Hradištní směrem ke křižovatce s ul. V Chatách v tomto termínu bude prováděna výstavba opěrné zdi a komunikace.

· Od 1.10.2014 do doby konečné kompletní rekonstrukce bude úplně uzavřena stezka pro chodce - schodiště o délce cca 70 m mezi ulicemi Moravská a Vyšehradská. Bude zde prováděna kompletní rekonstrukce z důvodu havarijního stavu.

· Od 6.10.2014 do 30.6.2015 bude úplně uzavřena stezka pro pěší o délce cca 160 m důvodu zajištění havarijního stavu, stezka pro pěší nad budovou č.p. 2116 "sluneční lázně" ulice U Imperiálu. Chodci budou převedeni na protější stranu komunikace - stezky pro chodce.

· Od 8.11.2014 do 21.5.2015 bude částečně uzavřena místní komunikace ulice Pražská sinice o celkové délce cca 200 m (pracovní úseky po 50 m), bude zde umístěno ohraničení staveniště za účelem provádění opravy opěrné zdi.

· Od 26.1.2015 do 7.2.2015 bude úplně uzavřena část místní komunikace ulice Zlatá o délce cca 70 m (úsek v prostoru od křižovatky ulice Zlatá s ulicí Na Kopečku ke křižovatce ulice Zlatá s ulicí Počernická). Budou zde prováděny stavební práce pro uložení kanalizace..


Cestující se letos mohou těšit na nové autobusy i vlaky

8. ledna 2015 v 15:04 Karlovarský Kraj
Karlovarský kraj - Dopravní podnik města Karlovy Vary pořídí sedm nových autobusů za 35 milionů Kč. Nové soupravy chystá na železnici i GW Train Regio

Karlovarský kraj - Dopravní podnik města Karlovy Vary pořídí sedm nových autobusů za 35 milionů Kč. Nové soupravy chystá na železnici i GW Train Regio

Karlovarský kraj Jaké velké investiční akce se letos chystají v jednotlivých odvětvích v Karlovarském kraji? V příštích vydáních Deníku o nich budeme postupně informovat. Dnes jsou tématem investice ve veřejné dopravě.

Se zásadními změnami, pokud jde o zajištění dopravní obslužnosti v linkové dopravě na silnici i železnici, dopravci v kraji nepřišli. Co může cestující zajímat, jsou investice do nových autobusů nebo vlaků. Cestující snad potěší fakt, že budou investovat desítky milionů do nákupu nových vozů. Patrně nejvýraznější novinkou je zavedení Karlovarské karty v krajském městě, která platí v tamní městské hromadné dopravě od 1. ledna.

Málo cestujících a velké dotace. Městská doprava v Chebu se musí změnit

8. ledna 2015 v 14:47 | Jitka Dolanská |  MHD Cheb
Chebské radnici se nelíbí stále rostoucí dotace do městské hromadné dopravy, ani klesající počty cestujících. Chystá proto výběrové řízení a chce si najít nového provozovatele.
Dvanáct milionů korun. Taková částka ročně odteče z městského rozpočtu ve formě dotace na městskou hromadnou dopravu. Přitom ještě před pěti lety to bylo o třetinu méně
"To je hodně velký nárůst," řekl starosta Petr Navrátil, který připustil, že problémem je i úbytek cestujících.
"Je to dlouhodobý trend, který se samozřejmě netýká jenom Chebu. Stále více se jezdí autem, protože je to pohodlnější. Navíc v Chebu je do centra z okrajů města poměrně blízko, protože město se od středu rozrůstalo v kruzích," ukázal starosta dispozice Chebu na letecké mapě.
"Všude se dá pohodlně dojít pěšky. Ale chtělo by to ten propad alespoň zastavit."

Jak na to, ale radnice neví. Nepomohlo, že v době letních prázdnin zajíždějí linky MHD několikrát denně na chatovou osadu Dřenice, kde je městská plovárna. Ani fakt, že důchodci nad 65 let, kteří si koupí roční čipovou kartu za 175 korun, mohou jezdit linkami městské dopravy zdarma a od loňského října se navíc za stejných podmínek dostanou i do Františkových Lázní.

V karlovarské MHD chybí čtečky karet, řidiči neodhalí černé pasažéry

8. ledna 2015 v 14:34 | Vladimír Zedník |  MHD Karlovy Vary
Pro tisíce pasažérů městské hromadné dopravy v Karlových Varech se staly dosavadní papírové průkazky minulostí. Od pondělí je nahradila čipová Karlovarská karta. V autobusech ale ještě nejsou elektronické čtečky karet. Mají je jen revizoři.
Vedoucí dopravního útvaru a zástupce ředitele Dopravního podniku Karlovy Vary Jiří Tlučhoř ukazuje systém čtečky Karlovarských karet, kterou budou využívat revizoři v karlovarských autobusech městské hromadné dopravy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O víkendech, svátcích a večer, kdy mohou cestující nastupovat jen dveřmi u řidiče, mají čtečky sloužit ke kontrole, jestli cestující nejede na černo.
Až do neděle stačilo ukázat řidiči průkaz s aktuálním časovým kuponem. Od pondělí je bezmocný každý šofér, kterému pasažér zamává před očima Karlovarskou kartou. Bez chybějící čtečky totiž nezjistí, jestli je platná.

Neměli jsme dost času, tvrdí dopravní podnik

Že čtečky mají jen revizoři a toto zařízení ve všech autobusech chybí, potvrdil ředitel dopravního podniku Pavel Bohánek.
"Snaha byla, ale neměli jsme bohužel dost času k namontování čteček, abychom vše v relativně slušném čase stihli. Politici nás k projektu Karlovarská karta dotlačili na poslední chvíli," argumentuje Pavel Bohánek.

Autobusová zastávka stojí obráceně, na cestující fouká a prší

8. ledna 2015 v 14:24 MHD Karlovy Vary
Absurdní podobu získala nová zastávka karlovarské MHD na lince č. 2 v Moskevské ulici. Stojí prosklenou stěnou směrem do ulice a jedna boční stěna chybí. Cestující si tak stěžují, že do přístřešku fouká a prší.
Autobusová zastávka MHD v karlovarské Moskevské ulici je otočená zadní stěnou do silnice. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

"Jiné přístřešky mají prosklené obě boční stěny. Tady je jedna z nich otevřená. Jako na potvoru je to ta, která je otočená na západ, odkud většinou vane vítr. Do zastávky tak fouká, prší a lavička je mokrá. Přístřešek je víceméně na nic," zlobí se karlovarský senior Petr Chalupa, který na problém upozornil.

Standardní umístění přístřešku pro cestující ale není podle pracovníků technického odboru magistrátu možné. A to kvůli inženýrským sítím.

"Přesto jsme chtěli vyjít vstříc opakovaným žádostem o zřízení alespoň nějakého přístřešku pro cestující, který zde chyběl. Použili jsme ne úplně obvyklé, ale přesto už vyzkoušené řešení - přístřešek se stěnou k vozovce a jedním plným bokem vedle označení zastávky," vysvětluje mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.