Děti ve Varech vdechly starému autobusu nový život. Narodil se Mobidik

22. srpna 2014 v 15:57 |  Media servis

Už se nad ním stahovaly mraky. V ulicích Karlových Varů najel poctivých 630 tisíc kilometrů a jeho nejlepší léta byla dávno pryč. Nový život už vyřazenému autobusu (KVL 98-62, Karosa B932 ev. č. 368) ale vdechl projekt Mobilního dětského interaktivního klubu Mobidik.
"Přišli za námi z městské policie s tím, že by kvůli projektu potřebovali nějaký starší autobus. Volba padla na stroj vyrobený v roce 2001. Prošel malou generálkou a byl vybaven podle potřeb projektu," říká Pavel Bohánek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary.
Přestavba vozu na mobilní hernu i učebnu trvala přibližně čtvrt roku. "Počítám, že po dobu udržitelnosti projektu vydrží," dodává ředitel.

Za dětmi z rizikových oblastí s ním vyjíždí Petra Krištofová z karlovarské Armády spásy. Od 4. srpna, kdy autobus poprvé ve zkušebním provozu hostil první děti, má s touto zajímavou službou jen pozitivní zkušenosti."Tam, kam jsme přijeli, se v autobuse vystřídaly všechny děti, které v danou chvíli v lokalitě byly," potvrzuje Krištofová. Mobidik je zaměřený hlavně na děti ve věku šest až 15 let. "Zájem o něj ale mají i mladší. Stálo by proto za zvážení snížit věkovou hranici," domnívá se pracovnice Armády spásy.

Děti jsou podle jejích zkušeností bezprostřední. "Nestydí se říct si o nějakou hru, hrát si prostě chtějí," líčí své zkušenosti Krištofová. Se zářím, kdy začíná školní rok, ovšem vedle her přijde na řadu i učení.

"Nabídneme dětem, že si u nás budou moct vypracovat domácí úkoly. Například na vesnicích, kam také zajíždíme, to bude i nutnost," vysvětluje Petra Krištofová, které bude mít od září k ruce i terénního sociálního pracovníka.


Kdysi fádní autobus dnes lidé rozhodně nepřehlédnou. Postaral se o to sprejer Tomáš Popelka, který už má na svém kontě vyzdobené podchody v Karlových Varech. Ve stylu street art vyzdobil i autobus. Dominantou jeho výtvoru je velká velryba v zadní části autobusu.


"Ozvali se mi z Armády spásy. Dohodli jsme se na konceptu, já připravil návrh, který jsme společně doladili. A teď na každé zastávce autobusu pracuji na jeho výzdobě," říká umělec, který se sprejem v ruce dolaďoval detaily výzdoby i při včerejším slavnostním uvedení Mobidiku do provozu. Odhaduje, že celý výtvor mu zabere 10 až 15 hodin práce.
Jízdní řád Mobilního dětského interaktivního centra se zatím dolaďuje. V Karlových Varech bude mít čtyři zastávky. "Určitě to bude v Západní a Úvalské ulici. O zbylých dvou ještě diskutujeme," potvrzuje Petra Krištofová z Armády spásy.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama