V Karlovarském kraji zaplatíte jízdné ve vlaku i autobusu jednou kartou

13. července 2011 v 17:30 | IDNES |  Media servis

Nový systém čipových karet, který by měl začít fungovat v Karlovarském kraji na jaře příštího roku, přinese revoluci v dopravě. Lidé budou moci stejnou kartou platit za vlak i autobus, bude sloužit i jako elektronická peněženka. Systém přijde na téměř 138 milionů korun, 85 procent pokryje z dotace z EU.
"Největší výhodou je to, že cestující nebudou potřebovat více karet různých dopravců, ale jednou kartou zaplatí u všech dopravců v regionu, včetně vlaků Českých drah a Viamontu, s nimiž má kraj uzavřené smlouvy," uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil na webových stránkách kraje.
Věří, že by se díky systému mohlo podařit přitáhnout více cestujících do veřejné dopravy. Navíc se zpřesní informace o toku cestujících, kraj získá přesný přehled o vytížení všech linek a spojů a lépe je tak do budoucna může naplánovat.

Karty budou sloužit i jako elektronické peněženky

Karty budou obyvatelé moci využít také jako elektronickou peněženku a platit jimi například poplatky v krajské knihovně, obědy ve školních jídelnách nebo vstupné do muzeí a galerií.
"Karty bude možné dobít na všech terminálech a důležitých dopravních uzlech," doplnil náměstek hejtman.
Karlovarský kraj už vybral dodavatele, kteří zajistí pro veřejnou dopravu na území regionu zprovoznění systému. Strojky do vozidel veřejné dopravy dodá firma Mikroelektronika za 53,8 milionu korun a systém karet společnost Plzeňské dopravní podniky za 84,3 milionu.
V příštím roce bude nainstalováno do autobusů 250 odbavovacích strojků a lidé získají zdarma třicet tisíc čipových karet.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama