Únor 2008

KARLOVY VARY: Redakce DPKV Bus.cz připravuje registrace

21. února 2008 v 13:32 Aktualně
Naše Redakce hledá nové redaktory pro jazykové verze našich stránek, jedná se o německou, anglickou a ruskou verzi stránek dpkv.wz.cz, přihlášky posílejte na náš e-mail mestskadoprava@seznam.cz. Od 1.3.2008 se zavádí registrace stránek. V praxi to znamená že soubory které budou uloženy na našich stránkách běžní návštěvníci stránek nebudou moci otevřít, registrací získáte posílání týdeníku z našich stránek dpkv.wz.cz, dpkv.blog.cz, galaxymusic.blog.cz, ofpmafia.blog.cz, dpkv.net. Získáte vstup do archivu stránek, možnost stahovat skladby skupiny Dj.Somethingfree a Something, možnost stahování modelů do her ( opration flashpoint, Arma, Mafia: lost heaven, Cobra 11, World racing 2, Bus Simulator 2008, Trainz 2004 a 2006, 18 Wheels a další ) Od 1.3.2008 najdete pod kolonkou kontakty " Registrace " zadáte vaše uživatelské jméno a svůj funkční e-mail kde vám pošleme informační e-mail o vaší registraci a hesla k archivu a dalším souborům.

Platnost jízdenek ve starých cenách

20. února 2008 v 13:51 Aktualně
Dnem 31.1.2008 skončila platnost jízdenek MHD ve starých cenách. V měsíci únoru je možné tyto staré papírové jízdenky z předprodeje vyměnit s doplatkem v přepravní kanceláři DPKV v Zeyerově ulici.

Karlovy Vary už mají třináct objezdů

20. února 2008 v 13:48 Dopravní informace
KARLOVY VARY - Dvě nové zásadní okružní křižovatky by mohly být dokončeny za dva měsíce, další tři přibudou na Sokolovské ulici.
Ještě na přelomu milénia měly Karlovy Vary pouze klasické téčkové křižovatky či ty řízené semafory. Zlom nastal až v roce 2001, kdy se začal stavět velký kruhový objezd U Solivárny, který tak nahradil snad nejproblématičtější křižovatku v lázeňském městě.
"Byla to hnusná křižovatka, od Zwerimexu se nedalo vůbec vyjet, kolony aut stály mnohdy až k dětské poliklinice. Vzpomínám si, že jako začátečnice za volantem jsem jednou omylem vjela i do protisměru," zavzpomínala Alena Pokorná.
Po jejím zprovoznění si řidiči hodně oddychli. Místo se totiž stalo rázem snadno průjezdné ze všech směrů.
Pak přilšy na řadu další kruhové křižovatky, jejichž realizace byla mnohdy spojena s výstavbou hypermarketů. Šlo třeba o dva kruhové objezdy u Teska, další byl postaven u Baumaxu, další u Globusu v Jenišově, kde zároveň přibyla i velká okružní křižovatka na dnes už bývalým hlavním tahu z Karlových Varů do Prahy.
Před třemi roky přibyla v lázeňském městě další, a to opět kvůli stavbě hypermarketu, tentokrát Intersparu . Do této doby bylo kruhových objezdů v Karlových Varech sedm. S realizací karlovarského průtahu však došlo na výstavbu dalších, tím prvním a nejzásadnějším je bezesporu křižovatka u Kauflandu, která nahradila semafory. I když se s ní začalo už před dvěma lety, otevřena bude až letos na jaře.
Nyní dostává vnitřní část objezdu už pevné obrysy, řidiči ale musí stále jezdit kolem něj po proviozorní komunikaci. Dvě další kruhové křižovatky vznikly na samotném průtahu při vjezdu do Staré Role. Vloni na podzim byl otevřen také důležitý kruhový objezd v Tuhnicích, který je napojen na nové přemostění přes řeku Ohři do Rybář. Most na druhé straně je zakončen rovněž okružní křižovatkou a další vzniká místo té řízené semafory u bývalé skatehaly.
Do současné doby tak bylo ve městě jen za sedm let realizováno či se ještě buduje dvanáct kruhových objezdů. A další mají brzy přibýt.
Konkrétně ten u bývalé skatehaly financuje město ze svého rozpočtu. "Bude stát šest a půl milionu korun a podílí se na něm sdružení firem, které staví průtah. Tato nová křižovatka by měla být dokončena letos v květnu," uvedl mluvčí radnice Jakub Kaválek.
Podle šéfa karlovarské divize Ředitelství silnic a dálnic Radomila Havrdy by mohla být křižovatka dokončena už ale o měsíc dříve s tím, že bude mít čtyři větve. "Ve stejný termín by měl být dostavěn i objezd u Kauflandu," dodal šéf Ředitelství silnic a dálnic. Vedení města se chce pustit do výstavby dalších. Chce vyřešit problematickou křižovatku řízenou semafory u Becherovky.
"Půjde ale o velmi náročnou stavbu, a to i projektově," konstatoval Kaválek.
Dva další objezdy by měly vyrůst i na Sokolovské ulici, a to u Dragonu a u archivu poblíž Chopperbaru.
www.denik.cz

R6: Kilometr za půl miliardy

20. února 2008 v 13:44 Dopravní informace
Kdy bude hotový celý úsek rychlostní silnice vedoucí z Chebu do Prahy? Bude to rok 2013 či až 2015?
Stavbaři doufají, že tento nejzažší termín je konečný. Peníze podle nich nejsou přitom tím nejzásadnějším problémem. Tím jsou podle náměstka hejtmana Jana Zborníka (ODS) nevyřešené majetkoprávní vztahy na některých dotčených pozemcích a stavební nepřipravenost. Největší komplikací je nyní úsek kolem jesenické křižovatky u Rakovníka, kde ještě nebylo vydáno ani územní rozhodnutí.
To je přitom zásadní pro vydání stavebního povolení. "Neznamená to ale, že se stavět nezačne. Uvítali bychom, kdyby alespoň jeden z úseků mimo Karlovarský kraj byl zahájen podle harmonogramu," uvedl hejtman Josef Pavel (ODS).
Samotný Karlovarský kraj nemá se stavbou strategické komunikace potíže. Právě včera byla totiž zahájena další etapa rychlostní silnice R6, a to z Jenišova do Nového Sedla. Tento čtyřkilometrový úsek bude stát 1,6 miliardy korun. "Tyto náklady budou hrazeny z operačního fondu Doprava, který zřídila Evropská unie," vysvětlil Jiří Novák, náměstek ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury.
Stavba úseku má být dokončena v roce 2011, termín zprůjezdnění připadá na květen roku 2010. Ředitel samotné výstavby Tomáš Kaas ale doufá, že řidiči se po něm projedou už na podzim roku 2009.
Nová část bude napojena ve směru na Cheb na nynější karlovarský průtah. Začátek trasy povede pak pod obcí Hory a bude pokračovat souběžně se stávající silnicí I/6. Komunikace se u Louček ze současných tří pruhů následně zúží na dva. "Proto apelujeme na řidiče, aby byli trpěliví a hlavně opatrní," vzkázali motoristům stavbaři.
Na rychlostní silnici je zatím prostavěno pouhých čtyřicet kilometrů. Zbývá ještě dostavět osmdesátikilometrovou část, jejíž náklady se vyšplhají na 36 miliard korun.
"K výstavbě je nyní připraven úsek Karlovy Vary Olšová Vrata a také Bošov Lubenec," doplnil poslanec Miloš Patera (ODS). Nedovede si představit, že by silnice R6 z Chebu do Prahy, jež se pak stane mezinárodní, nebyla do roku 2015 hotova.
www.denik.cz

Dopravní podnik vyhodil 44 lidí. Hráli hry na počítači

20. února 2008 v 13:39 MHD Praha
Praha - Dopravní podnik v metropoli se rozloučil se 44 zaměstnanci, protože v pracovní době zneužívali firemní počítače pro zábavu
Více než stovka zaměstnanců pražského dopravního podniku zažila minulý měsíc nepříjemné překvapení: Na kobereček si je pozvali jejich nadřízení a předložili jim výpis aktivity jejich počítače. Tedy to, co na počítači v pracovní dělají a jaké stránky navštěvují.
"Na základě těchto podkladů byl okamžitě ukončen dohodou pracovní poměr se 44 zaměstnanci," říká mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Podnik totiž koncem loňského roku zadal studii aby zjistil, jak tráví jeho zaměstnanci pracovní dobu. Audit tří a půl tisíce počítačů došel k nelichotivému zjištění: Deset procent doby, kdy měli počítače puštěné, trávili zaměstnanci dopravního podniku surfováním či hraním her.

Program odhalí vše

Ze 173 hodin, které na počítači jeho zaměstnanec v kontrolovaném období průměrně strávil, pracoval jen necelých 157 hodin. Drtivou většinu zbylé doby, takřka dvanáct hodin, pak hrál hry. Podle Pečeného přitom neuspěje výmluva, že program byl sice spuštěn, ale jen na pozadí. "Samozřejmě ten audit dokázal odlišit stránky, na nichž byla aktivita, od těch, které byly jen spuštěné," řekl Deníku Pečený.
Dopravní podnik přitom není výjimkou. Nešvaru, který přinesla moderní doba, musí čelit čím dál víc firem. Nejčastěji si zablokovávají "nebezpečné" stránky - především různé chaty a pornostránky - popřípadě nedovolují stahovat a přehrávat soubory. Některé firmy na zneužívání počítačů vyzrály "otevřeností". U jedné soukromé projekční kanceláře v Praze se například každý zaměstnanec prostřednictvím programu ve svém počítači vidí, jaké stránky mají právě otevřené všichni jeho kolegové.
"Surfování v pracovní době kleslo prakticky na nulu," pochvaluje si to jeden z vedoucích pracovníků firmy.

"U nás mají lidé tolik práce, že nemají čas na cokoli jiného, to by potom svou práci museli dodělávat po nocích," říká zase mluvčí České pojišťovny Václav Bálek, podle něhož od podobného brouzdání odrazuje i to, když jsou otevřená pracoviště a každý může přes rameno kolegy vidět, zda a kde právě "brouzdá".

Někde si ale najímají specializované firmy, které právě za ně hříšníky odhalují a usvědčují. "Zájem je jak z komerční, tak veřejnoprávní sféry," potvrzuje Karel Doležal ze společnosti Ryant, která dokonce vyvinula k tomu účelu aplikaci eDetektiv.

40 hodin ročně

A čísla z dopravního podniku jsou jen zlomek toho, kolik ročně zaměstnanci v zemi promrhají při počítačové zábavě v pracovní době. Jen hraním jednoduchých karetních her a čtením především bulvárního zpravodajství stráví čeští zaměstnanci u počítače podle odhadů Ryant neuvěřitelných takřka čtvrt miliardy pracovních hodin. Na jednoho zaměstnance v Česku - včetně těch, kteří počítače nemají - je to čtyřicet hodin ročně. Tedy v přepočtu dvě procenta celové pracovní doby.

Uvedené monitorování je přitom zcela v souladu se zákonem. Podle mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hany Štěpánkové může zaměstnavatel sledovat jaké programy a jak často ke své práci lidé používají. "Ale v pracovní smlouvě by měl mít napsáno, co dělat může a co ne," upozorňuje Štěpánková. I to bylo zřejmě příčinou toho, že nakonec všichni přistižení v dopravním podniku nakonec dobrovolně souhlasili s ukončením pracovního poměru dohodou.

Štěpánková ale upozorňuje, že kontrola má své meze. V žádném případě zaměstnavatel nemůže číst poštu, i když je na služebním počítači a služební adrese. "Maximálně se může pozastavit nad tím, že s někým je té pošty příliš a zeptat se dotyčného, jakou to má souvislost s jeho prací," říká Štěpánková.

Jak lze také trávit čas:

46 % pracovní doby hrál v průběhu dvoutýdenního auditu pracovník výrobní firmy Microsoft Solitaire. Hra Microsoft FreeCell ho zaujala o něco méně - za stejné období jejím hraním strávil "jen" dalších 18 % pracovní doby.
Celých 32 hodin v průběhu jediného pracovního týdne (80 % pracovní doby) si pracovnice městského úřadu trénovala strategické myšlení hraním hry Microsoft Age of Empires
Neuvěřitelných 106 % pracovní doby v průběhu měsíčního auditu strávila administrativní pracovnice státní instituce chatováním.
Jen necelá 4 % pracovní doby prokazatelně odpracoval webmaster velké společnosti z oblasti služeb v průběhu měsíčního auditu; po téměř 45 % pracovní doby měl člověk, který má celý den pracovat s PC, vypnutý počítač.
Více než 45 % pracovní doby v průběhu jednoho měsíce strávil zaměstnanec státní instituce, velký milovník oveček a dvanáctiletých děvčat, brouzdáním po velmi nevkusných webových stránkách. eDetektiv doporučil nařídit ústavní léčbu.
Podle odhadů společnosti Ryant jsou nejoblíbenější karetní hry Solitaire, FreeCell a Spider Solitaire, které jsou přitom v základní sadě každého PC se software od Microsoftu. Jen hraním těchto tří her stráví čeští "pracující" ke 100 milionů hodin ročně. Ještě o něco delší dobu, asi 120 milionů hodin ročně, stráví čtením novin na internetu. Muži se v tomto neliší od žen.
www.denik.cz