Leden 2008

Lanová dráha mimo provoz

23. ledna 2008 v 10:33 MHD Karlovy Vary
Lanová dráha Imperial v centru Karlových Varů je od 15. Ledna 2008 do 25. Ledna zcela mimo provoz. Důvodem odstávky je běžná technická kontrola lanové dráhy. Tato odstávka je každý rok. Druhá lanová dráha Diana je v měsíci Leden mimo provoz.

KARLOVY VARY: Radní budou jednat o jízdném pro důchodce

23. ledna 2008 v 10:30 MHD Karlovy Vary
KARLOVY VARY
Na program jednání Rady města Karlovy Vary se koncem ledna dostane otázka jízdného pro důchodce. Ti od Nového roku platí v městské hromadné dopravě za čtvrtletní průkazku 360 korun. Dosud mohli jezdit za padesátikorunu ročně. "Pro lidi ze sociální kategorie, kteří mají zásadní problémy, připravujeme opatření," řekl náměstek primátorky Petr Keřka.

PRAHA, BRNO, KARLOVY VARY: Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny

23. ledna 2008 v 10:28 Student Agency
Na bezdrátový internet už nenarazíte pouze v kavárnách a obchodních centrech. Surfovat můžete i za jízdy v autobusu.
Máte-li mobilní telefon s podporou bezdrátových sítí nebo notebook, a k cestám po republice často používáte dálkové autobusové spoje, určitě vás už napadlo strávit čas na palubě užitečněji než koukáním na stokrát opakované filmy, hraním her nebo posloucháním hudby. Ačkoliv stav českých dálnic a rychlostních komunikací příliš nepřeje nějaké preciznější práci s myší, surfovat po internetu nebo napsat pár e-mailů určitě lze zvládnout i za jízdy. Majitelé CDMA modemů a příslušného datového tarifu od O2 si asi hlavu nelámou a surfují slušnou rychlostí téměř kdekoliv, za data si ale zaplatí. Ostatní si v odlehlých oblastech českých dálnic musí vystačit s výrazně pomalejším GPRS nebo EDGE.
Mnohem pohodlnější službou je Wi-Fi zdarma, kterou jako první na českém trhu autobusových dopravců zavedl Megabus.cz provozovaný společností Asiana. Ještě před časem svými zlatými autobusy obsluhoval pouze dálkovou linku Praha - Karlovy Vary. Od 1. října 2007 se ale podílí také na obsluze linky Praha - Brno společně s dopravcem Eurolines (provozovatel Touring Bohemia). Surfování zdarma si tak mohou užít i cestující po D1. Internet za jízdy až 600 kb/s
Na Wi-Fi v autobusech Megabus jsme se zeptali projektového manažera společnosti Asiana Fredyho Stengla. Jelikož se evidentně jedná o mobilní datovou službu, zajímalo nás hlavně technologické řešení a garantovaná kvalita připojení.
1. O jakou se jedná technologii, kdo je poskytovatelem služby?
Pro připojení k internetu v autobusech Megabus je použita technologie CDMA poskytovaná společností O2.
2. Jakou maximální rychlostí se může uživatel v autobusu připojit? Jaké je pokrytí signálem?
Rychlost připojení se rovnoměrně rozděluje mezi připojené klienty. O rovnoměrné připojení se stará router. Rychlost je závislá na síle signálu CDMA. Pokrytí signálem na lince Praha - Brno je téměř stoprocentní. Na trase Karlovy Vary - Praha je prozatím nedostatečné pokrytí signálem v úseku trasy mezi obcemi Bochov a Řevničov. O zlepšení signálu na místech s nedostatečným pokrytím jednáme s operátorem.
3. Na kolika procentech spojů je Wi-Fi garantovaná? O jaké linky se jedná?
Wi-Fi připojení je garantované ve všech autobusech Megabus provozovaných společností Asiana spol. s r. o. Jedná se o linku Karlovy Vary - Praha - Brno a zpět.
4. Jak finančně náročné je zajistit službu pro uvedený počet autobusů?
Nejedná se zrovna o levnou záležitost vybavit každý autobus touto technologií. Nicméně se investice do této technologie vyplatila a vrací se nám v podobě spokojenosti cestujících, kteří v autobusech Megabus tuto službu využívají.
Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny
Protože s redakcí často cestujeme mezi Brnem a Prahou, připojení jsme otestovali. Signál byl kvalitní po celou dobu při průměrné cestovní rychlosti autobusu 100 km/h. Kolísání nebylo při běžném surfování znatelné, k závažnějšímu výpadku došlo pouze na zhruba tříkilometrovém úseku kolem 38. km D1, což odpovídá mapě pokrytí signálem CDMA v síti O2. Megabus na svých stránkách uvádí průměrnou rychlost připojení 600 kb/s. Této rychlosti se podařilo pohodlně dosáhnout zčásti i díky poloprázdnému spoji, ve kterém jsem si nevšiml žádného dalšího cestujícího pracovat s notebookem.
Do konce února další linky
Podle údajů na webu poskytuje Wi-Fi zdarma ve svých autobusech také společnost Student Agency. Testovací provoz proběhl už na podzim loňského roku a v současné době by měla být potřebnou technologií vybavena většina žlutých autobusů na trase Praha - Brno. Nám se ale při cestě s touto společností připojit nepodařilo. Buďto nebyl detekován Wi-Fi signál vůbec, nebo po jeho nalezení nebylo možné získat IP adresu. Podle ředitele Student Agency Radima Jančury by mělo být do konce února letošního roku vybaveno službou Wi-Fi všech cca 90 žlutých autobusů, které společnost provozuje.
Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny
I Student Agency chce využívat k poskytování bezdrátového přístupu k internetu zejména síť CDMA, která dosahuje při dostatečném plošném pokrytí zároveň vysokých rychlostí. Protože společnost ale provozuje větší počet linek i v místech se slabším signálem CDMA, hodlá do autobusů navíc instalovat počítač, jenž umožní kombinovat datové sítě různých operátorů vždy podle toho, která v daném místě trasy bude poskytovat nejlepší konektivitu.

!!! Knižní jízdní řády opět za 35,- korun !!!

4. ledna 2008 v 8:27 MHD Karlovy Vary
Každým rokem vydává Dopravní podnik Karlovy Vary knižní podobu jízdních řádů městské hromadné dopravy, linkové a příměstské dopravy. V jízdních řadech najdete také vyhlídkovou linku a lanové dráhy Imperial a Diana. Knížka je v předprodeji společnosti na Zeyerově ulici a nebo také v trafice na Tržnici a cena je opět stejná tedy 35,- korun.

Lístky nejsou, zeptejte se za týden

3. ledna 2008 v 7:17 Media servis
Lidé, kteří s potleskem vítají zvýšení cen MHD v Karlových Varech, dnes byli nemile překvapeni.
V ranních hodinách nebyly zdražené jízdenky k dostání ani v kanceláři Dopravního podniku Karlovy Vary v blízkosti terminálu MHD uTržnice.
Že by pracovníci v tiskárně nesouhlasili se zdražením a bojkotovali jejich výrobu? Nebo se někde stala chyba????
článek byl zveřejněn na webu: http://www.dopravni.net