Prosinec 2007

!!! Dopravní podnik uveřejnil nové jízdní řády pro MHD v Karlových Varech !!!

21. prosince 2007 v 0:05 MHD Karlovy Vary
Dopravní podnik uveřejnil nové jízdní řády městské hromadné dopravy v Karlových Varech. Změny se týkají linek 2,3,4,5,6,7,8,9,10,13,14,15,17,22,51 a 52. Hlavní změny jsou na linkách 3,9,10 a 15 na ostatních linkách jsou jen kosmetické změny. Více na www.dpkv.cz.

stránky dpkv.blog.cz na vašem mobilu

20. prosince 2007 v 23:52 Aktualně
Od této chvíle je možné se dostat na naše internetové stránky přes mobilní telefon, pokud chcete nejnovější informace z her a nových technologiích ve vašem mobilním telefonu klikněte na službu wap a zadejte adresu: http://dpkv.wirenode.mobi/ , naše redakce vám přeje spoustu zábavy.

!!! Změny v Městské hromadné dopravě od 1. Ledna 2008 !!!

19. prosince 2007 v 7:39 MHD Karlovy Vary
Od 1.1.2008 dochází ke změnám v jízdních řádech mhd v Karlových Varech. Linka číslo 3 bude plně obsluhovat ulici Borovou, na lince dojde k zavedení. provozu o výkendech a prázdninách. Do zastávky Borová nebude zajíždět linka číslo 9. Vzhledem ke změnám na lince číslo 3 je linka číslo 15 omezena o výkendu a prázdninovém provozu, naopak je posílena linka číslo 10 od Tržnice na Lidickou. Na lince číslo 8 je zaveden nový školní ve 13:55 od tržnice na Motýlek, některé spoje ale na Motýlek vůbec zajíždět nebudou. Na lince číslo 22 jsou v sobotu a neděli navíc prodlouženy dva spoje až do Hor. Dále dochází k několika úpravám jízdních řádů.

Karlovy Vary, Praha, Brno autobusem i za jednu kačku

13. prosince 2007 v 8:29 Karlovarský Kraj
Nízkonákladovými leteckými dopravci se inspirovala společnost Asiana. Ta dnes na portále Megabus.cz zahájí internetový prodej tzv. low cost autobusových jízdenek.
"Nejnižší cena, za kterou si jízdenku půjde pořídit, bude koruna, ovšem při rezervaci nejpozději 25 dnů před odjezdem," sdělil včera server Aktualně.cz.
Zatím takto půjde získat pouze jízdenky na trasu Karlovy Vary-Praha-Brno. Platit se bude platební kartou nebo speciální Megabus kartou, která funguje jako elektronická peněženka.
"Do budoucna Asiana plánuje rovněž zavedení několika samoobslužných kiosků.

Student Agency chce od ledna zvýšit jízdné o deset procent

13. prosince 2007 v 8:24 Student Agency
Jeden z největších tuzemských autobusových dopravců Student Agency předpokládá, že od ledna plošně zvýší jízdné o deset procent. Důvodem je růst snížené sazby DPH na devět procent a také stoupající ceny motorové nafty. Řekl to ředitel a majitel firmy Radim Jančura. "Nebudeme zvyšovat ceny tam, kde k tomu nepřistoupí naše konkurence," doplnil. Žluté autobusy Student Agency jezdí například na linkách mezi Prahou a Brnem, Ostravou, Libercem, Plzní nebo Karlovými Vary a na mezinárodních linkách po Evropě. Zvýšit ceny se chystá i konkurence. "Rostoucí ceny vstupů musíme samozřejmě zakalkulovat do cen autobusových jízdenek a počítáme s tím," prohlásil generální ředitel společnosti Asiana Alexej Litvin. Zvýšení cen se podle něj bude týkat i základního jízdného na linkách Praha-Karlovy Vary a Praha-Brno, kde si firma konkuruje se Student Agency. Cena motorové nafty se v posledních dnech přiblížila 32 korunám za litr, což je o pět korun více než na začátku roku. Podle Jančury cena rostla kvůli zvýšené poptávce a zároveň výpadku tuzemských rafinérií. "Jakmile se cena stabilizuje, zohledníme ji v cenách k 1. lednu," uvedl. Zvýšení cen až o deset procent předpokládají kvůli drahé naftě i silniční nákladní dopravci. "Dramatický nárůst cen pohonných hmot, který se již nepohybuje v řádu desetihaléřů, ale v řádu korun, se bezpochyby odrazí v cenách dopravních služeb pro příští rok. Zahájili jsme proto jednání s našimi zákazníky o cenových podmínkách v roce 2008," uvedl výkonný ředitel největší tuzemské dopravní firmy C.S Cargo Tomáš Faller.

Most ušetří tisíce kilometrů

12. prosince 2007 v 10:23 Dopravní informace
Šest a půl tisíce kilometrů a čtyřistapadesát hodin. To je úspora, kterou podle karlovarské radnice přinese nový most spojující čtvrti Tuhnice a Rybáře. Včera byla tato stavba slavnostně otevřena.
"Podle dopravních odborníků je denní úspora skutečně takto vysoká. Most bude dle předpokladů využíván vnitroměstskou dopravou a výrazně jí ulehčí," potvrdil Jakub Kaválek, mluvčí radnice.
Podle něj je most, který projektoval Jan Procházka, unikátní stavbou. "Je určitě technicky nadstandardní. Byl konstruován speciálně pro území, kde je nutné počítat se zvýšením hladiny, tedy s náporem takzvané stoleté vody. Vozovka je nad řekou zavěšena na 32 lanech a dvou pylonech. Jeho výška nad tokem je 6 a půl metru a váha konstrukce se pohybuje kolem 2 a půl tisíce tun," informoval Kaválek.
Podle primátorky Veroniky Vlkové je zlepšení dopravní situace prioritou města. "Již před časem byl otevřen průtah a tato dokončená stavba je další krok k našemu cíli, jímž jsou dobře průjezdné Karlovy Vary a co nejlepší spojení města s okolím," zhodnotila Vlková.
Význam nové stavby pro dopravu v Karlových Varech si uvědomuje také Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje. "Před osmi lety jsem byl u toho, když se na těchto projektech začalo pracovat. Proto mě nyní těší, že se podařil udělat další významný posun ve zlepšení dopravní infrastruktury ve městě i kraji," prohlásil hejtman.
Sdružení stavebních firem Průtah silnice I/6 Karlovy Vary západ ještě čekají dokončovací práce. "Je potřeba dokončit ještě okružní křižovatky. Ta v Tuhnicích je už připravena a ještě nás čeká dokončení té v Rybářích. K tomu dojde na jaře roku 2008. Musíme totiž nejprve odklonit dopravu," potvrdil Jaromír Pešek, oblastní ředitel akciové společnosti Stavby silnic a železnic, která je členem zmíněného sdružení.
Jan Havelka ( www.denik.cz )

Karlovy Vary navštívil vánoční kamion Coca Cola

8. prosince 2007 v 17:02 Aktualně
Do Karlových Varů přijel velký vánoční kamion společnosti Coca Cola. První zastávka byla u obchodního domu OC Varyada kde na zájemce čekal už od 11. hodiny polední. Samotný program začal kolem 15. hodiny odpolední. Druhá zastávka byla jen 30 minutová o OC Tesco, která byla po 17. hodině. Více fotek zde.

České Dráhy chtějí z peněz EU nové vlaky

8. prosince 2007 v 13:47 Karlovarský Kraj
Pro Karlovarský kraj má být z programu ROP vyčleněno 395 miliónů, zbytek budou financovat ČD
České dráhy (ČD) chystají pro tratě v Karlovarském kraji nákup nových vlakových souprav za bezmála miliardu korun.
Připravují totiž projekty na jednotlivé železniční tratě v regionu k zajištění vlakové dopravy, s kterými chtějí žádat o podporu z Regionálního operačního programu (ROP) EU. V tomto programu má být pro Karlovarský kraj na dalších šest let vyčleněno celkem 395 miliónů.
"To je ale pouze padesát procent nákladů, zbytek budou muset ČD financovat z úvěrů," uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Kolář, když ve čtvrtek podepisoval s hejtmanem Karlovarského kraje Josefem Pavlem (ODS) smlouvu o zajištění základní dopravní obslužnosti v regionu na další rok.
Podle hejtmanova náměstka Jana Zborníka (ODS) budou muset drážní dopravci zaplatit dokonce šedesát procent nákladů na pořízení nových vlaků. To by znamenalo celkové náklady blížící se jedné miliardě korun.
Příští rok první žádosti o dotaci
O dotace z ROP se ale budou moci ucházet i další drážní dopravci, a navíc celá částka nemusí být nakonec rozdělena. To ale ukážou další roky, protože teprve v průběhu příštího roku budou vypsány první výzvy k podávání žádostí.
"Možná že se tak stane už v polovině roku, ale těžko nyní předbíhat," komentoval Pavel. "Modernizovaná regionova stojí 22 miliónů korun a nové vozidlo Desiro 70 až 80 miliónů korun," připomněl Kolář na dotaz Práva, co chtějí ČD za stamilióny korun pořídit.
"Chtěli bychom pořídit celkem pět elektrických souprav, které by jezdily na trati mezi Mariánskými Lázněmi, Chebem, a Karlovými Vary. Dvě motorizované jednotky typu Desiro by zvládly zajistit dvouhodinový dopravní takt mezi Karlovými Vary a Chomutovem," popisoval plány ČD Vladimír Omelka, jenž má Karlovarský kraj v podniku na starosti.
Dostali příslib dvou regionov
"Další dvě motorová vozidla by měla být určena na trať do Potůčků a do Mariánských Lázní, když ještě zbudou peníze," dodal Omelka, podle kterého staré vlaky by měly prozatím zůstat jenom na vedlejších tratích, jako je například do Lokte nebo Merklína.
Podle Koláře nákup nových vlaků nezdraží jízdné. "Určitě nebudeme zdražovat kvůli tomuto nákupu," uvedl Kolář, který přislíbil už pro příští rok dvě nové regionovy pro Karlovarský kraj.
Ty ale ještě nebudou hrazeny z evropských peněz. Omelka očekává s nákupem nových vlaků navýšení počtu cestujících.
"V zahraničí narostl počet o 15 %," uvedl. Podle Koláře budou chtít ČD nakupovat především nová vozidla, kterým dají přednost před modernizovanými.

Jízdné v autobusech podraží

8. prosince 2007 v 13:43 Karlovarský Kraj
Dopravci čekají na nový cenový výměr. Řádově o koruny zdraží od 1. ledna či 1. února 2008
Karlovarský kraj - O několik korun zdraží příští rok významní autobusoví dopravci jízdné v meziměstských autobusových linkách v Karlovarském kraji. Ten, kdo dá nyní za jízdenku z Karlových Varů do Chodova dvacet korun, bude muset příští rok připlatit dvě a možná i tři koruny. Lidi tak bude doprava do zaměstnání stát měsíčně asi okolo stokoruny navíc.
Dopravci nyní čekají na takzvaný cenový výměr ministerstva financí, a někteří tak zdraží hned od prvního ledna příštího roku a další pak měsíc nato. Od ledna to nebude zdaleka jediná služba či věc, za kterou budou muset lidé v regionu připlatit. Podraží i potraviny, bydlení, doprava, plyn a elektřina, tedy služby, za které lidé nejvíce utrácejí.
"Očekáváme zvýšení cen jízdného především v souvislosti s vyššími cenami nafty a u nás také s ohledem na nedostatek řidičů," řekl jednatel společnosti Ligneta Petr Schmid.
Daň se zvýší na devět procent
"Zvedají se nám i další náklady, takže budeme muset zdražit. Zvýší se i DPH na devět procent, což se také jistě do ceny promítne. A o kolik a kdy? To není tak jednoduché stanovit. Čekáme na vydání cenového výměru ministerstva financí, a ten ještě nemáme. Buď tedy zdražíme k prvnímu lednu, nebo pak od února. Dá se ale hovořit o deseti procentech za jízdenku navíc, přičemž necelých pět udělá zmiňované DPH a dalších pět procent je nafta a mzdy," dodal Schmid.
Zdražit jízdné plánuje také společnost ČI-DU, a to od Nového roku. "Ceny vzrostou o tolik, o kolik vzrostlo DPH, tedy přibližně o čtyři až pět procent," řekl spolumajitel společnosti ČI-DU Jaroslav Dulík. Firma dopravuje lidi mimo jiné z Karlových Varů do Sokolova a do Pily a okolí.
Vedení společnosti Autobusy Karlovy Vary rovněž čeká na cenový výměr a také plánuje ceny jízdného zvýšit. "Ve výměru ministerstva financí budou tabulky, vše tedy zatím připravujeme. Pokud by došlo ke zdražení, tak od února. A o kolik přesně procent se jízdné zvedne, to nyní neumím předpovědět," informoval ředitel společnosti Zdeněk Suchan.
Jízdné v autobusech v kraji podraží
Dopravní podnik Karlovy Vary vozí cestující městskou hromadnou dopravou i na meziměstských linkách.
"Pokud se dostaneme k cenovému výměru včas, stihneme upravit ceny k prvnímu lednu příštího roku. Pokud vyjde až někdy těsně před vánočními svátky nebo mezi Vánocemi a Silvestrem, tak se dá s úpravami počítat k prvnímu únoru. Přibližně půjde o deset procent navíc," řekl ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary Pavel Bohánek.
Autobusy Dopravního podniku vozí cestující mimo jiné směrem na Ostrov, Jáchymov či Boží Dar.
Nejdecká společnost Cvinger bus, dopravující lidi z Nejdku do okolí a hlavně směrem do Karlových Varů, plánuje také zvýšit ceny jízdného od začátku roku 2008.
"Nemáme ceníky a nyní tedy přesně nic nevíme. Nové ceny ovlivní převážně zvýšení DPH. Měli bychom ceny jízdného zvýšit pravděpodobně o čtyři procenta," informovala zaměstnankyně společnosti Cvinger bus.
Další menší autobusoví dopravci z regionu rovněž mírně zvýší ceny jízdného, a to i u meziměstských linek směřujících mimo Karlovarský kraj.
Jak se změní jízdné v autobusech dopravní společnost stará cena nová cena zdražení
Ligneta (Chodov - Karlovy Vary) 20 22 asi o 10 %
ČI_DU (Karlovy Vary - Sokolov) 26 27,30 asi o 5 %
Autobusy K. Vary (Sokolov - Loket - Chodov) 28 ? zatím neví
Dopravní podnik K. Vary (K. Vary - Jáchymov) 30 33 asi o 10 %
Cvinger bus (Nejdek - Karlovy Vary) 23,50 24,44 asi o 4 %
Poznámka: Příklad konkrétního spoje v regionu; cena je v korunách
článek vyšel v deníku Mladá fronta DNES, Autor: RADEK DUCHOŇ

v Chebu ubude autobusů, ale budou jezdit více

4. prosince 2007 v 8:32 MHD Cheb
Lidé v Chebu se už mohou postupně připravovat na změny v městské hromadné dopravě (MHD). Od letošního prosince na ně totiž čeká nejenom nový jízdní řád, ale i méně autobusů. Ty však budou jezdit častěji.
Chebská radnice za několik týdnů uvede do provozu nový systém MHD, v jehož finální verzi se objevily i připomínky obyvatel města.
Autobusy tak podle jejich přání, která měli možnost napsat v internetové diskusi, budou například více jezdit do nové průmyslové zóny.
"Do jízdního řádu bylo nutné začlenit nová obchodní centra a průmyslový park, kam jezdí hodně lidí za prací. Přejmenovány budou i některé zastávky," doplnil místostarosta Chebu Miroslav Plevný (nez.).
Od prosince jen sedm linek
Radnice rovněž uvažuje o tom, že v budoucnu povedou některé linky také do nových čtvrtí, které postupně vznikají na okraji Chebu.
V současné době jezdí po městě dvanáct linek. Od prosince jich má být sedm. Na klíčových linkách budou autobusy jezdit v pravidelných intervalech, ale u některých tras to bude pro cestující znamenat přestup v uzlových bodech Cheb-křižovatka a Cheb-autobusové nádraží.
Dobrá zpráva pro cestující ale je, že jízdné zatím zůstává ve stejné výši jako dosud, tedy deset korun a sedm korun při platbě čipovou kartou.
Město dotuje v současné době provoz MHD částkou okolo osmi miliónů korun ročně. Podle Plevného zatím provozovatel s městem nejedná o zásadní změně ve výši dotace.
Změny v systému MHD, které už schválilo chebské zastupitelstvo, začnou platit od 9. prosince, kdy zároveň vyjdou nové jízdní řády jak pro vlaky, tak autobusy. Obyvatelé Chebu se mohou s novým systémem podrobněji seznámit na webových stránkách města www.mestocheb.cz.

Ostrov: hromadná doprava nezdraží

4. prosince 2007 v 8:30 MHD Ostrov
Ostrov: Za stejnou cenu jako v loňském roce budou obyvatelé Ostrova využívat služeb autobusů městské hromadné dopravy. Za lístek tak i v roce 2008 zaplatí šest korun.
"Společnost Ligneta, která pro město dopravu zajišťuje, se smluvně zavázala, že bude tuto službu v Ostrově provozovat i nadále," konstatoval starosta Ostrova Jan Bureš. Smlouva na linky mezi ostrovským nádražím a nemocnicí je tak podle jeho slov uzavřená na celý příští rok.
Inflace a nárůst cen pohonných hmot se dle znění smlouvy do ceny jízdného nikterak nepromítnou. Firma, která městskou hromadnou dopravu provozuje však požádala o navýšení měsíční dotace ze stávajících 42 150 korun na 45 tisíc v příštím roce. "Nárůst dotace není nikterak dramatický, takže jsem jej už zapracoval do návrhu rozpočtu města na příští rok, který radní v prvním i druhém čtení odsouhlasili. Budeme ale muset ještě vypracovat dodatek ke smlouvě s Lignetou," konstatoval starosta Bureš.
Městská hromadná doprava funguje v Ostrově už od roku 2001. Tehdy byl jejím provozovatelem místní podnikatel Bedřich Zavřel. "V roce 2006 pak vzešla z výběrového řízení firma, která ji provozuje dodnes," doplnil Bureš.
Ostrov je také zároveň jedním z mála měst v Karlovarském kraji, které se zapojilo do Integrovaného dopravního systému (IDOK). "Zavedení tarifu IDOK se nikterak nedotklo žádného z tarifů zainteresovaných dopravců. Jde jenom o další alternativu veřejné osobní dopravy. Cestující tak má možnost výběru, zda si zakoupí jízdenku podle tarifu jednotlivých dopravců, nebo jízdní doklad systému," dodal starosta Ostrova.

Dopravce označí vozíčkářům autobusy v řádu

4. prosince 2007 v 8:23 MHD Sokolov
Změny v dopravě chystá firma od 7. prosince. Ceny jízdného zatím zůstanou stejné
SOKOLOVSKO - Nové jízdní řády chystá na začátek prosince v městské hromadné dopravě v Sokolově společnost Autobusy Karlovy Vary. Novinkou je, podle ředitele firmy Zdeňka Suchana, značení linek nízkopodlažních autobusů. "Tyto spoje využívají invalidé. Dosud tyto informace v jízdních řádech chybějí. Nyní již budou přesně vědět, kterou linkou jezdí nízkopodlažní autobus," uvedl Suchan. "Žádné zásadní změny v sokolovské městské dopravě nechystáme. Nemění se ani cena. Ta zůstane na stávající úrovni," doplnil ředitel.
Změny v dopravě chystá přepravce od 7. prosince. "Jízdní řády vylepíme o den dříve. Lidé si však budou moci zakoupit v přepravní kanceláři v Sokolově bulletiny. Ty začneme prodávat druhého nebo třetího prosince," doplnil. Čtyři nízkopodlažní autobusy, které v současné době ve městě společnost využívá, zakoupila zhruba před dvěma lety sokolovská radnice. Sami postižení by v městských ulicích přivítali těchto vozů podstatně více. "Ve své agentuře se setkávám s názorem, že nízkopodlažní by měl být každý autobus. Nyní jsou vozíčkáři omezeni časem, kdy spoj určený postiženým jede. Samozřejmě je dobře, že se podařilo zakoupit alespoň ty čtyři. Je jasné, že všechno je dnes o penězích a výměna autobusů je velmi finančně náročná," řekla Dana Janurová ze sokolovské agentury osobní asistence.
"Také naší snahou je, abychom v Sokolově plně nahradili autobusy nízkopodlažními zhruba v letech 2007 až 2013," upřesnil Suchan. Kromě cen v městské dopravě se podle něj nebude zatím od prosince měnit ani cena u linkových autobusů. Tu však může ovlivnit v příštím roce rostoucí cena nafty.

Do Globusu MHD Karlovy Vary

2. prosince 2007 v 17:15 MHD Karlovy Vary
Příští rok se otevřou brány dalšího velkého obchodního domu v Karlovy Varech.
Vedení DPKV jednalo se šéfy obchodního řetězce Globus. Stavbaři staví tento hypermarket v Jenišově uKarlových Varů. "Máme zájem zavést ke Globusu dopravu. Autobusy by měly jezdit ve dvacetiminutových intervalech příští rok v březnu nebo v dubnu," řekl ředitel DPKV Pavel Bohánek.

DP Karlovy Vary nakoupí sedm autobusů

2. prosince 2007 v 16:19 MHD Karlovy Vary
Dopravní podnik (DP) města Karlovy Vary chce v příštím roce nakoupit celkem sedm nových autobusů za 40 miliónů.
"Podle plánů se jedná o další čtyři ekologické autobusy s pohonem na zemní plyn," uvedl ředitel DP Pavel Bohánek s tím, že nákupem se celkový počet plynových autobusů navýší na osm. Přitom v dalších letech chce DP nakoupit další, aby jich měl dohromady šestnáct. Využít je chce na linkách městské hromadné dopravy (MHD) směřujících do lázeňského území. Dalším plánovaným nákupem je pořízení linkového částečně nízkopodlažního autobusu a jednoho málo kapacitního autobusu, který bude jezdit na opětovně zřízené lince číslo čtyři z Tržnice ke drahovickému hřbitovu.
"Velké autobusy se tam těžko otáčely, proto jsme linku před časem zrušili," vysvětlil ředitel.
Posledním z předpokládaných nákupů bude luxusní zájezdový autobus s klimatizací a záchodkem. "Ten bude sloužit především pro zájezdy," dodal Bohánek. Nyní má karlovarský DP 83 autobusů, z čehož 60 jezdí MHD. "Průměrné stáří našich autobusů je 6,75 roku," uvedl ředitel s tím, že DP zaměstnává celkem 271 zaměstnanců, z čehož 151 je řidičů.
"Z toho na linkách MHD jich je 121," doplnil Bohánek s tím, že společnost hospodaří každý rok s výnosy kolem 200 miliónů korun a minimálními zisky. "Nejsme společnost, která by měla vytvářet zisk, protože je dotovaná z prostředků města," vysvětlil. Vloni dosáhl zisk společnosti pouhých 155 tisíc korun.