Listopad 2007

reakce zdražení dopravy v Karlových Varech na webu dopravni.net

26. listopadu 2007 v 10:58 Media servis

Jakkoliv jsou pochopitelné některé v článku prezentované důvody, přece jen si dovolím se nad zvýšením malinko pozastavit.
Není třeba zbytečná investice do autobusu, " který využijeme na nedělní lince k drahovickému hřbitovu" ???
Není zbytečné pořizovat novější jízdenky s pěti ochrannými prvky, když podle slov ředitele "s falzifikáty DPKV problém nemá" ???
Kdy dojde úředníkům na Magistrátu, že každé zdražení veřejné dopravy povede k dalšímu nárůstu individuální dopravy ve městě, zvýšení potřeby parkování ??? Copak inverze z tohoto týdne v údolí Ohře chceme mít ještě "hustší" ?

Nestálo by za to konečně i v Karlovarském kraji začít něco dělat pro integrovanou dopravu a umožnit obyvatelům snadnější cestování ??? Na Krajském úřadu na to máme několik dobře placených úředníků.
článek byl uveřejněn na webových stránkách http://www.dopravni.net

Karlovy Vary : Počítač hlídá celý autobus

24. listopadu 2007 v 10:43 MHD Karlovy Vary
Nejmodernější technologie už pronikají i do autobusů městské hromadné dopravy. Každý z těch karlovarských je vybavený počítačem, který hlídá nejen stav vozu jako takového, ale zároveň cestujícím zpříjemňuje cestu.
"Díky tomuto zařízení totiž dostávají cestující na elektronických transparentech informace o tom, jaká je další zastávka," přiblížil jednu z funkcí palubního počítače Pavel Bohánek, ředitel karlovarského dopravního podniku. Zároveň je ale také jakýmsi bičem na řidiče. Dokáže totiž nejen sledovat, zda dodržuje jízdní řád, ale také zaznamená to, kolikrát řidič otevřel dveře, na jak dlouho či kolikrát zastavil.
"Máme tak dokonalý přehled o pohybu vozu pro případné stížnosti," dodal Bohánek.
článek byl uveřejněn v deníku karlovarska ( www.denik.cz )

Senioři si za cestu připlatí

23. listopadu 2007 v 9:03 MHD Karlovy Vary
Seniorů nad 70 let se nejvíce dotkne změna tarifů v autobusech karlovarské městské hromadné dopravy. Doposud měli měsíční časovou jízdenku zdarma, od příštího roku za ni zaplatí 140 korun. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl Pavel Bohánek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary.
"Ceny jsme naposledy měnili před čtyřmi lety. Jedním z hlavních důvodů chystané změny tarifů je vyrovnání dosažené inflace za tuto dobu ve výši 9,2 procenta," konstatoval Bohánek. V pozadí zdražování je podle jeho slov nutno vidět i neúměrně rostoucí ceny pohonných hmot. "Od nového roku se rovněž mění snížená sazba DPH z pěti na devět procent," doplnil ředitel.
"Co si na nás ještě vymyslí," rozčilovala se karlovarská důchodkyně. "Jsem zvědavá, jak s mým důchodem 7200 korun vše poplatím. A autobusem prostě jezdit musím," dodala naštvaně.
Co se předplacených měsíčních, čtvrtletních a pololetních jízdenek týká, (celoroční už v nabídce dopravního podniku nebudou), souvisí podle Bohánkových slov změna ceny se sjednocením předplatních jízdenek pro vyjmenované okruhy cestujících. "Týká se dětí, studentů a důchodců. Všechny tyto skupiny cestujících zaplatí za měsíční jízdenku 140 korun. Doposud byly ceny rozdílné," doplnil Bohánek. Cena občanských měsíčních jízdenek stoupne ze 300 korun na 330.
Jednotlivé jízdné, tedy klasické lístky, podraží u nepřestupních na 12 korun, u přestupních pak na 16. "Novinkou je, že senioři mohou jezdit za poloviční jízdné," upřesnil ředitel Bohánek. Jízdenky za stávající ceny budou v prodeji až do posledních chvil letošního roku. Kdo má doma zásoby starých jízdenek, může je podle Bohánka využít až do konce ledna příštího roku. "Nové jízdenky už jsou v tisku. Mají pět ochranných prvků, které prakticky znemožňují vyrábět falzifikáty," řekl ředitel. S falešnými lístky podle něj dopravní podnik velké potíže nemá.
Dopravní podnik Karlovy Vary provozuje celkem jedenadvacet linek - 18 denních, dvě noční a jednu vyhlídkovou. Za volantem šedesáti autobusů se střídá 151 řidičů. Přibližně 60 procent vozového parku tvoří nízkopodlažní autobusy. "Pro příští rok chystáme nákup čtyř nových s pohonem na zemní plyn. Vozový park rovněž obohatí malokapacitní autobus, který využijeme na nedělní lince k drahovickému hřbitovu. Celkové investice do nových autobusů dosáhnou 40 milionů," dodal Bohánek.
článek byl uveřejněn v karlovarském deníku. ( www.denik.cz )